środa, 13 marca 2013

Biskupice: Wybory do Rady Dzielnicy - po co nam ta rada?

Już w najbliższą niedzielę, 17 marca otwarte zostaną lokale wyborcze, w których oddamy swoje głosy na nowych radnych Biskupic. Od początku marca trwa w naszej dzielnicy coś w rodzaju małej kampanii wyborczej, którą prowadzą co aktywniejsi spośród 25 kandydatów do nowej rady.

W sklepach, dzielnicowych gablotach, na drzwiach domu kultury i w wielu innych wystawionych na widok miejscach, wiszą plakaty i ulotki przygotowane przez chętnych by pełnić społeczną służbę w ramach Rady Dzielnicy.

ZOBACZ KANDYDATÓW DO RADY DZIELNICY BISKUPICE

Z ulotek nie można się jednak dowiedzieć zbyt wiele o samych kandydatach. W większości przypadków próżno szukać konkretnych pomysłów na to, co w dzielnicy należy zmienić od razu. Jedni kandydaci przypominają, gdzie i kiedy można głosować, inni informują, że... Biskupice to nie Watykan (faktycznie, czarnego dymu z kominów nam nie brakuje), jeszcze inni akcentują "młodość" jako receptę by zmienić oblicze naszej dzielnicy. Być może ta ostrożność w prezentacji pomysłów wynika stąd, że wszyscy się tu doskonale znamy, kto wie.

Tymczasem deklaracje, jeśli już padają, powinny brzmieć np. tak: "będziemy zabiegać o remont ul. Kossaka", "przekonamy Urząd Miasta by wzdłuż Bytomki powstał rodzinny park" (od lat taką koncepcję mają opracowaną mieszkańcy Maciejowa - a przecież w Biskupicach zapotrzebowanie na miejsca do rekreacji jest zdecydowanie większe!), czy po prostu... "zorganizujemy wielkie sprzątanie Biskupic, bo ulice, skwery i chodniki to nasza wizytówka", "zamalujemy wulgarne napisy na murach". Wszystko w myśl przysłowia, że koszula bliższa ciału. I w tym upatruję sens istnienia rad dzielnic, w tę stronę należy kierować energię biskupickiej społeczności. To oczywiście tylko przykłady, prawdziwe problemy dzielnicy są po prostu do odkrycia.

Co warto podkreślić, nowa Rada Dzielnicy stanie przed niezwykle trudnym zadaniem sprostania oczekiwaniom całej, blisko 10-tysięcznej społeczności Biskupic. Ważne by mieszkańcy PAMIĘTALI, że bez ich zaangażowania i wsparcia, radni niewiele osiągną.

W linku, który podałem wyżej przekonacie się, jak wiele emocji może towarzyszyć wyborom nowej rady. Nie zawsze są to emocje potrzebne. Bo oskarżenia o "zbijanie kasy" (tu może warto przypomnieć, że za pracę w Radzie Dzielnicy nikt nie otrzymuje wynagrodzenia, to praca społeczna), oszczerstwa i internetowe bluzgi przynoszą nam jedynie wstyd na zewnątrz i w żaden sposób nie poprawią negatywnego wizerunku Biskupic w skali miasta.

Dlatego zanim pójdziemy na wybory, zachęcam do refleksji. Nie pytajmy, co radni dzielnicy mogą zrobić dla nas (na to przyjdzie pora), ale... co ja mogę zrobić dla Biskupic?

RADA DZIELNICY: uprawnienia, możliwości działania, obowiązki

Zapraszam do dyskusji: Co należy w Biskupicach zmienić? Gdzie są największe zaniedbania? Czy możemy coś naprawić samodzielnie?

 

TERMIN i MIEJSCE głosowania:

17 marca 2013 roku (niedziela), 8:00-17:00

GIMNAZJUM nr 20:
Bytomska 3C-113 nieparzyste, Bytomska 4-68 parzyste, Dr. Bronisława Hagera 5-55 nieparzyste, Feliksa Goły, Hutnicza, Jana Brondera, Jana Długosza, Jana Kasprowicza, Józefa Blani, Ks. Karola Koziołka 1, Ks. Karola Koziołka 2-6 parzyste, Melchiora Mrozka, Mikołaja Reja, Młyńska, Ogrodowa, Plac Hutniczy, Tarnogórska, Wojciecha Kossaka 13-31 nieparzyste, Wojciecha Kossaka 14-32A parzyste, Wojciecha Kossaka 31A-63A nieparzyste, Wojciecha Kossaka 34-60 parzyste

SZKOŁA PODSTAWOWA nr 22
Aleksandra Puszkina, Bartosza Głowackiego, Bolesława Chrobrego, Bytomska 115-137 nieparzyste, Bytomska 70-122 parzyste, Częstochowska, Franciszka Mikosza, Henryka Rodakowskiego, Joachima Lelewela, Karola Żmudy, Marii Rodziewiczówny, Mieczysława I, Pawła Kempki, Plac Bernarda Purkopa, Stefana Okrzei, Szyb Franciszek, Szyb Wschodni, Św. Jana, Św. Wojciecha, Trębacka, Władysława IV, Wojciecha Drzymały, Wojciecha Kossaka 1-11 nieparzyste, Wojciecha Kossaka 6-12E parzyste, Zamkowa 2-8 parzyste, Zamkowa 3-5 nieparzyste, Ziemska


Po co piszę tego bloga? KLIKNIJ, PRZECZYTAJ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz