środa, 5 czerwca 2013

Posiedzenie Rady Dzielnicy Biskupice - 5 czerwca 2013 [RELACJA]

Od pierwszego oficjalnego posiedzenia Rady Dzielnicy Biskupice minął miesiąc, nadszedł więc czas by radni spotkali się znów. Podczas trwających niemal trzy godziny obrad (w środowy wieczór, 5 czerwca) radni podjęli kilka ważnych dla Biskupic decyzji.

Ze spraw organizacyjnych: rada ostatecznie potwierdziła, że będzie obradować w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Co tydzień zaś, także we wtorki, dyżury w domu kultury przy ul. Kossaka 23 będzie pełnił jeden z członków rady (od 17.00 do 18.00). Wtedy też mieszkańcy mogą swobodnie zgłaszać swoje pomysły, skargi i wszelkie wnioski dotyczące zmian w Biskupicach.

Najwięcej miejsca radni poświęcili sprawom organizacyjnym zbliżającego się festynu z okazji 770-lecia Biskupic. O szczegółach zaplanowanej na 22 czerwca imprezy napiszę w osobnej notce. Co ważne, dzielnicowi radni zgodnie podzielili się funkcjami, które będą pełnić podczas festynu jako jego organizatorzy.

Ważna informacja: podczas festynu będzie można wziąć udział w badaniu opinii (pisemnej ankiecie), które pozwoli lepiej poznać problemy naszej dzielnicy.


Sporo energii kosztowała obradujących debata nad podziałem pieniędzy dla wnioskujących o nie lokalnych grup i stowarzyszeń.

KOCHAM BISKUPICE: Przeczytaj, dlaczego powstał ten blog.

300 złotych przyznano biskupickiej Mniejszości Niemieckiej na nagrody dla uczestników warsztatów robótek ręcznych, które z myślą o wszystkich mieszkańcach dzielnicy zaplanowano na 21 września. 800 złotych radni przyznali działającej przy domu kultury świetlicy, która przez całe wakacje będzie otwarta dla dzieci z Biskupic. Dofinansowanie w wysokości 350 złotych otrzymali członkowie biskupickiego Koła Emerytów i Rencistów, którzy jesienią organizują potańcówkę dla mieszkańców dzielnicy.

Radni z nadanego im przez miasto budżetu (12 tys. zł - przyp. blog.) wyasygnowali także 700 złotych na pokaz rycerski połączony z lekcją historii. To niezwykłe wydarzenie będzie towarzyszyło tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa i Zabrzańskiemu Wrześniowi. Rycerze w pełnym rynsztunku stawią się w Biskupicach na oficjalne zaproszenie radnych. :-)

Radni zdecydowali także o wsparciu imprezy dożynkowej na terenie ogródków działkowych przy ulicy Ogrodowej. Jej organizatorzy otrzymają 250 złotych.

W kasie Rady Dzielnicy zostało już mniej niż 1000 złotych. Na poprzedniej sesji radni zdecydowali o zagospodarowaniu większości pieniędzy.

Ostatnim i najważniejszym punktem spotkania rady były wnioski mieszkańców dotyczące wszystkich biskupickich mankamentów i niedociągnięć, które należy naprawić za pieniądze z budżetu Zabrza na 2014 rok.

Wśród zgłaszanych przez radnych propozycji zmian w Biskupicach znalazły się:
- naprawa uszkodzonych dróg i chodników
- zmiana statusu dwupasmowego fragmentu ul. Bytomskiej na samochodowo-rowerową (ustawienie stosownego oznakowania, wytyczenie ścieżki rowerowej)
- ustawienie ławeczek przy gmachu biskupickiego ratusza
- ustanowienie ulicy Puszkina jednokierunkową
- remont skweru przy ul. Okrzei na "Bozywerku" (wraz z postawieniem w tym miejscu oświetlenia)
- kwestia naprawy stojącego przy ul. Bytomskiej zabytkowego krzyża, który pękł u podstawy
- ustawienie koszy na śmieci wzdłuż ulic: Bytomskiej i Kossaka
- zamalowanie/umycie wulgarnych napisów na biskupickich murach (miasto miałoby na ten cel dać pieniądze, radni i mieszkańcy sami zrobiliby z tym wstydliwym problemem porządek)
- budowa placów zabaw m.in. w pobliżu ulicy Młyńskiej
- zwiększenie częstotliwości policyjnych patroli, a nawet... ponowne rozpatrzenie pomysłu, by w Biskupicach działał komisariat
- naprawa ulicy Rodakowskiego
- oświetlenie części elewacji kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (ten pomysł przedstawił radny Paweł Zygmunt, który przypomniał, że świątynia jest wizytówką dzielnicy, prezentowaną także w logo obchodów 770-lecia)

Ostateczna decyzja, które z wniosków zostaną zgłoszone miastu należeć będzie do zarządu Rady Dzielnicy Biskupice. Czyli do Grzegorza Turka i Jana Urbana (odpowiednio: przewodniczącego zarządu rady i zastępcy).

Obrady, jak zwykle, bardzo sprawnie i energicznie poprowadziła Walentyna Nowakowska, przewodnicząca rady.

Następne spotkanie Rady Dzielnicy Biskupice wyznaczono dopiero na wrzesień. Podczas przerwy wakacyjnej do dyspozycji mieszkańców będzie jednak pozostawał wspomniany już zarząd rady. Co wtorek radni będą także pełnili swe indywidualne dyżury.

Co sądzicie o pierwszych decyzjach podjętych przez biskupicką radę? Czym jeszcze powinni się zająć radni? Komentujcie!

8 komentarzy:

 1. a co się stało z komisariatem Strazy Miejskim tak hucznie otwartym chyba ze dwa lata temu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strażnicy miejscy pełnią "dyżur" w Biskupicach raz w tygodniu przez godzinę... :|

   Usuń
 2. musieliśmy zrobić pokaz rycerski za 700zł (czytaj art) no i komisariat usunelismy

  OdpowiedzUsuń
 3. Remont Kossaka faktycznie by się przydał...

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety fundusze które zostały przeznaczone na pokaz rycerski, muszą być przeznaczone tylko i wyłącznie na działania kulturalne itp. Rada Dzielnicy ma związane ręce, co do budżetu który otrzymała. Do działań komisariat, drogi, chodniki, kosze, musi się przyczynić MIASTO, któremu trzeba naświetlić nasze problemy, właśnie poprzez RADĘ DZIELNICY. Tego też będzie dotyczyć ANKIETA na festynie Jubileuszowym, a więc poprostu przyjdzcie izgłoście wasze problemy, musicie zdawać sobie sprawę że RADA DZIELNICY to tylko organ pomocniczy, a nie wykonawczy MIASTA ZABRZE.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo potrzebny ogrodzony plac zabaw przy domu kultury na Kossaka, moze byc wizytowka domu kultury i moze wreszcie ten fajny skwerek zacznie zyc normalnym zyciem a nie tylko wybrykami drobnych pijaczkow i bedzie w pelni wykorzystany?
  Centrum Biskupic dysponuje jednym placem zabaw na przeciw sklepu ABC, ktory jest w lecie na maksa osloneczniony i z dziecmi trudno tam wysiedziec.
  Czy jest coswiadomo na ten temat?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Przykre, ale trzeba stwierdzić, że i tym razem wszystkie pieniądze poszły na niezbędne rzeczy. A tak poza tym to czy ktoś zapomniał o młodzieży? Emeryci tak, pokaz rycerski tak, dzieci tak. W Biskupicach miało się przecież coś dziać także dla młodzieży. Były takie obietnice... Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać :)

  OdpowiedzUsuń