środa, 6 listopada 2013

Po posiedzeniu Rady Dzielnicy Biskupice 5 listopada 2013

Zbliża się koniec roku i na listopadowym posiedzeniu Rady Dzielnicy Biskupice wyraźnie można było wyczuć już tę właśnie, schyłkową nieco, atmosferę. Podsumowania, rozliczenia, wstępne plany na rok 2014.

Radni zdecydowali, na co przeznaczą ostatnie, zupełnie symboliczne już kwoty pieniędzy z budżetu na dofinansowanie działań na rzecz dzielnicy. I tak, kilkaset złotych trafi na nagrody dla uczestników jarmarku adwentowego (ten już 7 grudnia od godz. 14.00 w DOK).

Rada zajęła się także m.in. sprawą ozdób świątecznych w dzielnicy, których zdecydowanie zabrakło przed rokiem. Radny Ryszard Szymczyk przypomniał, że w Biskupicach miasto nie wywiesza także flag podczas regionalnych i państwowych uroczystości. W trakcie dyskusji radni podjęli decyzję o wystosowaniu w tej sprawie pisma do urzędu.

Z interesującą inicjatywą wyszedł natomiast radny Marcin Kupka. Poprosił on pozostałych członków rady o pełnomocnictwo w reprezentowaniu Biskupic w kontaktach z policją oraz strażą miejską. Wszystko po to, jak argumentował Kupka, by skuteczniej rozwiązywać problemy związane z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym w naszej dzielnicy. Cokolwiek z tego wyniknie, jestem za. Już kiedyś, może w niezbyt poważnym tonie, ale jednak odrobinę, zaproponowałem utworzenie w dzielnicy "sąsiedzkich patroli", które we współpracy z policją pomagałyby utrzymać w dzielnicy porządek. :-)

Do 31 grudnia 2013 radni mają czas na zgłoszenie do UM Zabrze swoich pomysłów w ramach konkursu inicjatyw rad dzielnic. Już teraz wiadomo, że rada zgłosi m.in. projekt budowy kolejnego placu zabaw w dzielnicy. Mieszkańcy także mogą zgłaszać radnym swoje pomysły w kontekście konkursu. Jeśli jakiś projekt zostanie pozytywnie oceniony w magistracie, na jego realizację przeznaczone zostaną pieniądze odrębne od corocznego budżetu rady.

Podczas wtorkowego posiedzenia radni uchylili także jedną ze swych pierwszych uchwał. Mianowicie, tę dotyczącą przyznania radnej Agnieszce Czarneckiej służbowej komórki. Telefon miał umożliwiać wszystkim mieszkańcom kontakt z radnymi, ale jak się okazuje, od kilku tygodniu... milczy. Wszystko dlatego, że najprawdopodobniej radna Czarnecka postanowiła zrezygnować z członkostwa w radzie. Tę kwestię radni postanowili wyjaśnić do następnego spotkania.

I na tym koniec, finito. Kolejne obrady w grudniu.

Kilka informacji ode mnie

Dostaję sporo maili od Czytelników bloga. To miłe, że macie tyle ciekawych spostrzeżeń na temat naszej dzielnicy. Zachęcam jednak, by poruszać je także tu, w komentarzach, by każdy odwiedzający blog "Kocham Biskupice" mógł się do nich odnieść.

Dwa tygodnie temu Biskupice odwiedziła red. Barbara Pietkiewicz z tygodnika "Polityka". Żywa legenda polskiego reportażu przygotowuje tekst na temat chłopaków z Osiedla Borsiga, o których pisałem latem. Wraz z materiałem w świat pójdzie zapewne także kilka zdań o naszej dzielnicy.

Także o naszej dzielnicy traktuje artykuł z "Dziennika Zachodniego", w którym red. Bartosz Pudełko pochyla się nad problemem dymiącej/płonącej hałdy. Zachęcam do lektury.

Już zupełnie na koniec dodam, że najpewniej jeszcze w listopadzie światło dzienne ujrzy obszerna książka-album na temat Biskupic. Publikacja zatytułowana "Nasze Biskupice" składać się będzie z kilku bogato ilustrowanych rozdziałów. Przeczytamy w niej o historii dzielnicy, poznamy nigdy niepublikowane dotąd zdjęcia i wspomnienia mieszkańców oraz... wybierzemy się na inspirujący i drobiazgowy spacer po najciekawszych zakątkach naszej dzielnicy. W powstaniu książki miałem swój skromny udział, więc tym bardziej nie mogę się doczekać by ją wreszcie zobaczyć.

21 komentarzy:

 1. cos ta rada dzielnicy umiera. po co komu plac zabaw. juz pare stoi przy szkolach i jest tam pusto.. ta rada to porazka. w ogole nic nie dzialaja. ksiazka to super sprawa. gratulacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. po co oni sie spotykaja. same bzdety. komorka czarneckiej i jakies grosze na jarmark. co to za zebranie. szkoda czasu na te spotkania.

  OdpowiedzUsuń
 3. "W ogóle nic nie działają" - Anonimowy, jakieś konkretne pomysły na działalność i tylko nasze rodzime narzekanie na wszystko i na wszystkich? Jakie są Twoje oczekiwania?
  pz

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka super a place zabaw to nie? No tak kupmy dzieciom jeszcze wiele innych sprzętów typu komputer niech się zabawią. Albo niech siedzą tylko nad książkami zamknięte w domu, bo nie mają gdzie spotkać się z rówieśnikami. Nawet nie wyobraża sobie Pan/Pani jaki to problem dla rodziców gdy plac zabaw znajduje się daleko od ich domu. Nie puszczą dziecka przecież samego, muszą po prostu porzucić swoje obowiązki i z nim na niego iść. A tak w ogóle to są place zabawa, tylko zastanówmy się jak one wyglądają. Wydaje mi się, że remont jest niezbędny.

  OdpowiedzUsuń
 5. A tak w ogóle to zamiast placu zabaw dostawmy jeszcze kilka pubów i pięknie będą nam się rozwijały dzieci w Biskupicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pub z prawdziwego zdarzenia w Biskupicach bardzoby się przydał - oczywiście dla nieco innych klientów niż Ci pijący piwo pod sklepami nocnymi jednego właściciela!

   Usuń
 6. Radna Czarnecka <3

  OdpowiedzUsuń
 7. przestancie juz z tymi placami zabaw. pare juz zbudowano i co z nimi sie dzieje. pusto i juz popsute. a sporo kosztuja..pieniadze trzeba lepiej wykorzystywac. ale trzeba madrych ludzi do tej rady. bo naprawde nic sie nie dzieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie niby są te zbudowane place?

   Usuń
 8. jakie puby. przeciez tu sa same nocne sklepy. zamknac je wszystkie. pijanstwo na ulicy a nikt nie reaguje.

  OdpowiedzUsuń
 9. "książka o Biskupicach" - wypełni ogromną dziurę kulturową, która powstała przez lata w Naszej Dzielnycy - naprawdę Panie Łukaszu to wartość nieoceniona i niezbędna na dziesiejsze czasy!! myślę że kilka nazwisk pojawi się tam jak zwykle w związku z opracownaiem tekstowym i foto. proponuję zejść na ziemię najlepiej w rejon ulic Bytomska, Kossaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najprawdopodobniej ma Pani/Pan obawy, że latam gdzieś wysoko w chmurach, tymczasem zarówno po Bytomskiej jak i Kossaka chodzę w miarę regularnie. Wycieczki w górne partie atmosfery utrudnia mi mój lęk wysokości. :|

   Co do publikacji, to jest ona pomysłem władz miasta, realizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Gdy dowiedziałem się, że w tym roku powstaje tom poświęcony Biskupicom, zgłosiłem się jako wolontariusz, by pomóc w jego przygotowaniu. Poznałem przy tej okazji wielu wspaniałych mieszkańców Biskupic, którzy wierzą w to, że dzielnica znów może być miejscem zadbanym i pełnym życzliwych ludzi.

   To się stopniowo dzieje, ale pod warunkiem, że zamiast pozostawania anonimowym narzekaczem, każdy z nas zabierze się do działania. Jeśli więc jest coś, co Pani/Panu nie odpowiada w Biskupicach, proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: ile zrobiła Pani/zrobił Pan dla naprawienia tej sytuacji?

   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. łatwo Pan atakuje, przepraszam zadaje pytania o aktywne kreowanie pozytywnego wizerunku Biskupic! nie pierwszy już raz zresztą tu przechodzi Pan do szybkich zarzutów o anonimowość! prawo demokracji: wyrażać opinie również te negatywnie! Pan jest WIELOLETNIM kreatorem pozytywnego wizerunku tej Dzielnicy jak można mniemać z wielu wypowiedzi.

   Usuń
  3. Drogi Komentatorze, moje pytanie pozbawione jest złośliwości. I nie zamierzam nikogo z niczego rozliczać. To indywidualna sprawa każdego mieszkańca. Są w Biskupicach osoby, które wolą tylko krytykować (np. działania Rady Dzielnicy) i nie dają żadnej propozycji w zamian. Są jednak i takie, które po prostu działają, troszczą się, zastanawiają, wypytują w urzędzie, etc. Czy muszę dodawać, która postawa jest bardziej pożyteczna? ;-)

   I naprawdę, nie ma to znaczenia, czy ktoś interesuje się sprawami dzielnicy od roku, lat pięćdziesięciu czy od wczoraj. Zmiana postrzegania naszego najbliższego otoczenia to wieloletni proces, ale od czegoś należy zacząć. Ja np. czekam i póki co wierzę zabrzańskim urzędnikom, że dotrzymają obietnicy i w tym roku na ulicy Bytomskiej zawieszą świecące ozdoby świąteczne. To drobiazg, ale z każdym kolejnym takim właśnie drobnym krokiem, Biskupice będą się stawały miejscem lepszym do życia.

   Usuń
  4. w ostatniej kwestii już Mieszkancy Biskupic zostali oszukani - minęło święto 11-go listopada a na ulicy Bytomskiej nie pojawiła się żadna flaga państwo ani miejska, pomimo obietnic ze spotkania, pozostaje czekać - tak to właściwa postawa?! na oświetlenie świąteczne! - kto jeśli nie Rada Dzielnicy miała interweniować jeszcze przed 11 listaopada że prośby mieszkańców - obietnice urzędników nie są wypełniane?!

   Usuń
  5. jeżeli Pan uważa że pozostało w tej kwestii czekać - życzę wytrwałości!

   Usuń
 10. Jaki zakres zadań będzie realizował Radny Kupka? Będzie doprowadzał Mieszkańców do Policjantów czy dokona wszystkich zgłoszeń w imieniu Społeczności Biskupic? Farsa takie pomysły. Chcecie z Mieszkańców robić idiotów! Ciekawe dla jakich celów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy może Pan uzyskać odpowiedź co Radny Kupka ma na myśli prosząc o pełnomocnictwo do reprezentowania Mieszkańców Biskupic w rozmowach z policją i strażą miejską?

   Usuń
 11. Szanowni Mieszkańcy
  Czytam wiele negatywnych opinii na temat "Rady Dzielnicy Biskupice" i nie ukrywam iż mimo starań zawsze znajdzie się ktoś kto krytykuje i ktoś komu się coś nie podoba. Pytacie jaki będzie mój zakres obowiązków. Otóż każdy kto był obecny na zebraniu z władzami miasta wie iż na 1-szym miejscu mieszkańcy jako największą bolączkę dzielnicy to bezpieczeństwo. Nawet na festynie z okazji 770- lecia w ogrodzie parafialnym gdzie, chcąc poznać wasze problemy przeprowadziliśmy ankiety - tam również 1-sze miejsce zajęło bezpieczeństwo. Także chcąc pomóc mieszkańcom w zapewnieniu tej najważniejszej potrzeby zwróciłem się o poparcie rady dzielnicy by móc interweniować. Otrzymywałem różne skargi, nieprawidłowości dotyczące straży miejskiej czy policji a także problemów z kontaktami z dzielnicowymi naszej dzielnicy. Zdarzają się również nie dotrzymywanie zasady ochrony danych osobowych przez władze. Tak więc moim zadaniem jest zbieranie informacji i interweniowanie w tej sprawie gdyż, samo nic się nie zrobi. Ktoś pomyśli że ładnie tutaj piszę ale powiem wam szczerze zostałem radnym żeby pomagać mieszkańcom pracuję społecznie i tak naprawdę żeby moja praca miała sens i nie była stratą czasu cały czas staram się działać obecnie za miesiąc zostanę ojcem, pracuję czy to społecznie " radny dzielnicy" czy zawodowo a nawet pomagam w akcjach charytatywnych a mimo to mam czas by pomagać mieszkańcom jedyne czego chciałbym to żeby nie pisano że nic nie robię bo to nie prawda a piszą to tylko ci co nie znają prawdy. Nie da się wszystkiego zmienić ale jeżeli każdy nie poda pomysłu, to wiadomo że będzie nas 15-tu a z mieszkańcami było by mnóstwo. Wiem że nie da się zrobić wszystkiego, że dla jednych piorytetem będzie biedronka dla innych bezpieczeństwo a jeszcze innych plac zabaw. Jesteśmy organem doradczym rady miasta piszemy pisma , bierzemy udział w konkursie inicjatyw społecznych - tylko tak można więcej zdziałać . Te pieniądze które dostajemy ( przeczytajcie status" możemy przekazać tylko na nagrody festyny itp czyli na cele sportowo-kulturalne niestety musimy działać tak jak jest w statucie inaczej pieniądze przepadną i w dzielnicy będzie się działo znacznie mniej dlatego zrozumcie nas to nie jest tak że nic nie robimy zapraszam was na zebrania rady dzielnicy odbędzie się 3 Grudnia w DOK "Gwarek" o 18 A co do działań służ bezpieczeństwa to czekam na sygnały i problemy z tym związanymi jeżeli mi nie zaufacie i nie będziecie pisać to w tej kwestii nic się nie zmieni a nie o to przecież nam chodzi. Powiem szczerze wybraliście mnie na radnego , ja reprezentuje was w różnych problemach i sprawach, monitoruje to chodzę osobiście, pisze pisma dzwonię - gdyż moja zasada to iż, trzeba się przypominać inaczej cała praca pójdzie na marne a nie ukrywam że, jeżeli miałbym nic nie robić to wole siedzieć w domu i nic nie robić niż udawać bo nie o to chodzi. Jeżeli jestem radnym wybranym przez was to chce działać ale bez waszych zgłaszanych problemów i próśb nie jestem w stanie pomóc i proszę do mnie albo pisać na meila mkupka1912@interia.pl albo na faceboku albo osobiście poprosić mnie o kontakt zostawiając swoje dane telefon w DOK " Gwarek " w każdy wtorek od 17 -18

  Radny dzielnicy Biskupice - Marcin Kupka

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja tez czekam na ta ksiazke ...

  PS flagi na 11-go listopada? a co ma piernik do wiatraka, tego w Biskupicach nie wie nikt :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Synek mosz recht, zamiast tych fanow (=flag ha ha ha ) trza 28.01. dycki we kozdy rok czorna fana powiesic ...

   Usuń