środa, 5 marca 2014

Spotkanie Rady Dzielnicy Biskupice, 4 marca 2014 [RELACJA]


Marcowe spotkanie Rady Dzielnicy Biskupice było jednym z najintensywniejszych, jakie dotąd śledziłem. Nie mam jednak zbyt wiele czasu, by ze szczegółami opisywać wszystko, jak dotychczas, więc pozwolę sobie dosłownie w kilku zdaniach przedstawić to, co się wydarzyło.

Zanim rozpoczęły się obrady, radni wzięli udział w dwóch szkoleniach. Jedno dotyczyło rozliczania się z fiskusem przez internet, a drugie miało związek z narzędziami internetowymi, z których mieszkańcy Zabrza mogą korzystać m.in. na stronie magistratu.

Właściwe obrady poprzedziła także wizyta dyrektorów dwóch biskupickich szkół, którzy zwrócili się do Rady z prośbą o dofinansowanie szkolnych imprez. I tak, Jan Zygmunt ze Szkoły Podstawowej nr 22 poprosił o dofinansowanie obchodów 110-lecia istnienia tej placówki. Druga w kolejności wniosek złożyła Aldona Iskra-Musialska z Zespołu Szkół nr 4. W tym przypadku chodziło o dofinansowanie skierowanej do uczniów i ich rodzin (ale także wszystkich mieszkańców Biskupic) imprezy pod intrygującą nazwą "Sztuka odsłania się nocą" (LINK do opisu wydarzenia sprzed roku, tegoroczną edycję szkoła zaplanowała na 28 marca). Radni w późniejszym głosowaniu przyznali odpowiednio: 800 zł dla SP nr 22 oraz 500 zł dla ZS nr 4.

POMÓŻ DZIECIOM z ZSS nr 40 w Biskupicach. Zagłosuj! :-)

Sprawozdanie z własnych działań zdał Radzie także Jan Urban, radny miasta. Poinformował, że w maju zostanie ogłoszony przetarg dla potencjalnych inwestorów, zainteresowanych budową na łące u zbiegu ul. Bytomskiej i Kasprowicza sklepu typu dyskont lub małego centrum handlowego (tudzież stacji benzynowej, jak słyszałem jeszcze kilka tygodni temu - przyp. blog.). Radny mówił także o płonącej hałdzie, która jest aktualnie gaszona przez firmę prowadzącą na niej prace związane z rekultywacją otoczenia rzeki Bytomki. Osobną decyzję dot. metod gaszenia hałdy wydać ma Główny Instytut Górnictwa. Radny Urban potwierdził, że w tym roku rozpocznie się remont kolejnego fragmentu torowiska tramwajowego na ul. Bytomskiej (od ul. Chrobrego w kierunku centrum Zabrza). Prace mają wystartować w sierpniu i potrwać aż do marca 2015 roku. Rzecz jasna, poruszanie się w tym czasie ulicą Bytomską będzie mocno utrudnione.

Następnie radni uchwalili m.in. przyznanie 2000 złotych na międzydzielnicowy bieg uliczny (trasa z Mikulczyc do Biskupic, termin: czerwiec), 1000 złotych na dzielnicowy turniej piłki nożnej oraz 3000 złotych na festyn przy parafii (21 czerwca).

Za sprawą protestów radnych Macieja Zgrzendka i Pawła Zygmunta rada nie podjęła uchwały dotyczącej wniosku Jana Urbana, w którym prosi on o dofinansowanie corocznej biesiady integracyjnej dla mieszkańców Biskupic, organizowanej w należącej do niego restauracji "Beskid". W tym przypadku chodzi o kwotę 750 złotych na opłacenie zespołu muzycznego.

Radny Zygmunt zwrócił uwagę, że mimo dofinansowania imprezy z pieniędzy publicznych, mieszkańcy chcący wziąć w niej udział, muszą zakupić bilety, które upoważniają do skorzystania z gastronomii. Bez biletów nikt na biesiadę nie wejdzie.

Ze względu na brak czasu, radni odłożyli dyskusję w tej sprawie na kolejne posiedzenie. Radni nie poinformowali także o przebiegu konkursu inicjatyw rad dzielnic, do którego zgłosili się z wnioskiem o sfinansowanie przez miasto budowy ogólnodostępnego, nowoczesnego placu zabaw w naszej dzielnicy.

W kilku zdaniach podsumowali za to udaną akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Gromkimi brawami nagrodzili jej inicjatora, Marcina Kupkę.

10 komentarzy:

 1. mogliby się też postarać o taki plac zabaw dla dorosłych - czyli siłownie, wielu mieszkańców z chęcią by na nią chodziło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha może najpierw coś dla dzieci i młodzieży....a potem pomyslimy o nas!!!!!!!!

   Usuń
  2. sory ale dzieci mają tyle możliwości do zabawy i własnej wyobraźni, że często takie place zabaw nie są im potrzebne, a seniorzy w tej dzielnicy mogą już tylko czekać na śmierć! bo nie ma ani gdzie wyjść na spacer ani ścieżek rowerowych!

   Usuń
  3. mieszkam chyba na innej dzielni.... mozliwosci rowerowych tu jest ogrom..

   Usuń
 2. Takie osoby w radzie, jak Pan Marcin Kupka należy popierać i zrobć wszystko żeby było w niej jak najwięcej Marcinów :) Widać, że ten młody człowiek ma wiele wartościowych pomysłów ale jak mówią mieszkańcy, jeden to za mało żeby cokolwiek zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. P. Grażyno święta racja miejmy nadzieje i szukajmy takich Marcinów!

   Usuń
 3. No właśnie popieram. Ale i tak sądzę że Marcina się mniej docenia niż powinno a to naprawdę fajny i pomocny facet. Musimy zacząć go wspierac tylko tak jego działania przyniosą spodziewany efekt i będą mieć sens zgadzacie się ze mną ?? Marcin trzymamy kciuki za ciebie i twoje pomysły wraz z działaniami

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale po co mamy doceniać Marcina. Społecznik nie pracuje dla pochwał i aplauzu. Za chwilę się okaże że Marcin będzie kandydował do Rady Miejskiej, albo Sejmu, albo coś w tym stylu...chyba sam sobie robi tą propagandę. Ciekawi mnie jaką opcję reprezentuje, i czy się mylę. Czy naprawdę wszystko robi bezinteresownie, skoro tyle pochwał na jego temat.
  Nie zgadzam się, inni radni też dużo robią. Bardzo dużo. Życzę przede wszystkim POKORY.

  OdpowiedzUsuń
 5. raca. brakuje pokory. na pewno bedzie kandydowal do rady miasta. zwykla propaganda. dalej nie widac zadnej roboty dla dzielnicy.

  OdpowiedzUsuń
 6. jak to skad Kupka bedzie kandydowal? Przeciez na dzien dawcy zaprosil ludzi od palikota, bo sam w tej parti jest.

  OdpowiedzUsuń