poniedziałek, 1 grudnia 2014

Wyniki wyborów: Tak w Biskupicach głosowaliśmy na osoby znane z działalności na rzecz naszej dzielnicy

Dopiero 1 grudnia PKW zaktualizowała swój wspaniały internetowy system prezentacji wyników wyborów, więc poświęciłem chwilę i wyjąłem z niego dane, które interesowały mnie najbardziej. Czyli wyniki, jakie na terenie naszej dzielnicy uzyskali poszczególni kandydaci do Rady Miasta, których znamy z działalności na rzecz Biskupic.

Wykres pokazuje liczbę głosów oddanych na kandydata dla całych Biskupic (SUMA) oraz w poszczególnych obwodach, których w Biskupicach mieliśmy aż pięć. Aby włączyć podgląd danych dla konkretnego kandydata, należy kliknąć w nazwisko i wybrać osobę, której wynik nas interesuje.
Jakie wnioski płyną ze słupków zaprezentowanych powyżej? Chociażby takie, że kandydaci cieszący się największym zaufaniem biskupickich wyborców, podzielili "dzielnicowy tort" na niemal równe części.

Według prostej kalkulacji: wzajemnie "skanibalizowali" się dotychczasowi biskupiccy radni miejscy. Można założyć, że gdyby Anna Solecka-Bacia zrezygnowała z kandydowania, część jej wyborców zdecydowałaby się oddać głosy na Jana Urbana.

Bez większych szans na sukces byli natomiast pozostali biskupiccy kandydaci, z największym przegranym tych wyborów na czele: Grzegorzem Turkiem, który zdobył łącznie aż 213 głosów, jednak poległ w ramach własnej listy w starciu z Adamem Ilewskim.

Podział głosów na terenie Biskupic oznacza najprawdopodobniej tyle, że brakuje nam silnego lidera, który byłby w stanie skupić wokół siebie większość mieszkańców dzielnicy, biorących aktywny udział w wyborach. Może w ciągu najbliższych czterech lat komuś się ta sztuka uda?

Jeśli macie ochotę poszukać innych ciekawych informacji odnośnie wyników wyborów w Zabrzu, to znajdziecie je na stronie PKW, która... już działa! ;-)

2 komentarze:

  1. Najpierw artykul zniechecajacy ludzi do glosowania na Skuteczne Zabrze, a teraz skomlenie. Trzeba sie najpierw w swoje piersi uderzyc. Co za hipokryzja ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie "skomlenie" a prosta analiza wyników. Jest mi to obojętne, że akurat w tym przypadku kandydaci Skutecznych nie dostali się do rady. Patrzę na wyniki z poziomu dzielnicy. Pan Jan Urban nadal ma spore poparcie wśród wyborców. Może rozważy np. zmianę barw. Tzw. Skutecznych najwyraźniej w Biskupicach już nie popiera się tak, jak przed czterema czy ośmioma laty. Pozdrawiam! :)

      Usuń