niedziela, 1 marca 2015

Budżet obywatelski w Zabrzu 2015: Biskupiczanie, pora sięgnąć po pieniądze!

Budżet obywatelski w Zabrzu to szansa dla Biskupic
fot. TaxRebate.org.uk.
Od 2 marca można składać wnioski w ramach zabrzańskiego budżetu partycypacyjnego (mówiąc po ludzku, budżetu obywatelskiego). Do podziału są 3 miliony złotych. Od nas zależy, na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Budżet jest szansą, by powalczyć o bardzo konkretne i potrzebne Biskupicom zmiany.

Remont skweru? Siłownia pod chmurką? Nowe latarnie uliczne? Ławki wzdłuż ulicy x lub y? A może skate park? Te i wiele pomysłów można zrealizować, jeśli mieszkańcy Biskupic zdecydują się najpierw wskazać konkretną potrzebę, a później będą na nią konsekwentnie głosować. Bo od naszych głosów zależeć będzie, czy jakikolwiek biskupicki pomysł zostanie zrealizowany w ramach zabrzańskiego budżetu obywatelskiego.


Budżet obywatelski - co to jest i jak działa?


Władze Zabrza, pod wpływem nacisku mieszańców, wydzieliły z budżetu miasta skromną część (bo 3 mln złotych to nieduża kwota w skali całego budżetu - 786,5 mln złotych), o której wydaniu możemy zdecydować w sposób bezpośredni, omijając m.in. radnych miejskich.

W pierwszej kolejności musimy przygotować wnioski, które będą spełniać kryteria ustalone przez władze miasta (każdy wniosek musi mieć co najmniej 15 podpisów osób go popierających). Czas na złożenie wniosków wyznaczono pomiędzy 2 a 30 dniem marca 2015 roku.

- Około 20 kwietnia ogłoszone zostaną wyniki wstępnej oceny wniosków. Na tym etapie odpadną projekty, które nie spełniają warunków formalnych. Pierwszego maja rozpocznie się najbardziej emocjonujący moment, czyli głosowanie - wyjaśniają mechanizm działania budżetu obywatelskiego urzędnicy.

Co ważne, w głosowaniu na konkretne wnioski mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Zabrza, którzy skończyli 16 rok życia. Głosowanie potrwa do 10 maja. Dwa tygodnie później poznamy wyniki.

Zawiłości związane z budżetem partycypacyjnym urzędnicy tłumaczą w specjalnej prezentacji, z którą warto zapoznać się zanim zaczniemy przygotowywać wniosek.

Urzędników będzie interesowało, np. czy konkretny pomysł/inwestycja ma zostać zrealizowana na terenie, który należy do miasta (działki prywatne nie będą brane pod uwagę EDIT: działki prywatne będą brane pod uwagę, jeśli wnioskujący uzyskają zgodę właściciela danego terenu), ile orientacyjnie inwestycja może kosztować oraz jaką korzyść z jej realizacji będą mieli mieszkańcy. Wnioski, zanim zaniesiemy je do urzędu, należy dokładnie uargumentować i przeczytać co najmniej kilka razy. Przez 9 miesięcy poprzedniego roku pracowałem dla samorządu sąsiednich Gliwic i przekonałem się, jak bardzo drobiazgowi są urzędnicy (muszą tacy być m.in. ze względu na obowiązujące w Polsce prawo).

Najwięcej będzie zależało od głosowania. Głos oddamy elektronicznie lub fizycznie, w specjalnie wyznaczonych punktach (mam nadzieję, że takie miejsce zostanie wyznaczone w każdej dzielnicy...). Każdy z nas będzie mógł zagłosować jednorazowo na jeden, dwa lub trzy wnioski.

Jak zgłosić wnioski do budżetu obywatelskiego w Zabrzu?


Jeśli macie konkretne pomysły, które warto zrealizować w Biskupicach w ramach budżetu obywatelskiego, napiszcie o nich tu lub przyjdźcie z nimi na spotkanie Rady Dzielnicy, które zgodnie z planem rozpocznie się o godz. 18.00 w najbliższy wtorek (3 marca) w domu kultury.

Jeśli chodzi o mnie, to marzy mi się, by w ramach budżetu zrealizować np. oświetlenie na tzw. różowym placu zabaw (róg ulicy Kasprowicza i Tarnogórskiej). Po zmroku trudno korzystać z boiska do koszykówki, stołów do ping-ponga czy ławek. Dobrym rozwiązaniem byłaby także budowa na terenie Biskupic tzw. siłowni pod chmurką lub urządzeń do kalisteniki [POCZYTAJCIE, bo warto!]. Wśród zasłyszanych pomysłów są m.in.: budowa kładki nad rzeką Bytomką, prowadzącej do zrekultywowanej hałdy, montaż dodatkowej sygnalizacji świetlnej na ulicy Bytomskiej, czy przebudowa skweru obok przystanku i miejskiego szaletu, bo obecnie miejsce jest zdecydowanie antywizytówką naszej dzielnicy... 

Te pomysły na pewno jednak nie wyczerpują możliwości, jakie daje nam budżet obywatelski. Jestem przekonany, że mieszkańcy Biskupic mają sporo dobrych pomysłów, jak wydać w dzielnicy miejskie pieniądze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz