sobota, 23 maja 2015

Budżet obywatelski w Zabrzu: Wyniki głosowania na wnioski z Biskupic [ZOBACZ]

Zgodnie z regulaminem budżetu partycypacyjnego, 22 maja mieliśmy poznać wyniki głosowania na budżetowe wnioski. Urzędnicy słowa dotrzymali. Biskupickie wnioski do budżetu przepadły jednak w gąszczu innych, wspieranych przez lepiej zorganizowane grupy mieszkańców Zabrza.

Zanim przejdę do krótkiej oceny tej sytuacji, chcę serdecznie podziękować wszystkim ponad dwustu osobom, które zagłosowały na przygotowany przeze mnie i moją żonę wniosek dotyczący możliwości usunięcia wulgarnych napisów z należących do miasta budynków w naszej dzielnicy.

Prawdę mówiąc, niewiele brakowało, by wniosek został zrealizowany. Jako najtańszy w całym mieście, mógł się bowiem załapać na ostatnie kilka tysięcy złotych (z 3 milionów), które zostały po podziale pieniędzy między wnioski droższe i z większą liczbą głosów. Zabrakło 833,62 zł. Trudno. Przynajmniej próbowaliśmy. 

Swoją drogą, dbałość o estetyczny wygląd elewacji budynków to jeden z obowiązków miasta, więc słusznie niektórzy zewnętrzni obserwatorzy naszego zabrskiego grajdołka zwracali mi uwagę, że miasto powinno te napisy usunąć samodzielnie, bez jakichkolwiek napomnień ze strony mieszkańców. Dlaczego tak się nie dzieje? Zostawię to Waszej ocenie.


Lista biskupickich wniosków i liczba głosów, jaką zdobyły:


1. 789 głosów - P0138 "Aktywni razem" - modernizacja i rozbudowa kompleksu zabawowo - rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych wraz z boiskiem do piłki nożnej, Małgorzata Szymczyk - 115 963,18 zł

2. 655 głosów P0051 Aby każde dziecko było szczęśliwe (plac zabaw przy Przedszkolu nr 27), Sebastian Kasztelaniec - 19 467,90 zł

3. 583 głosy - P0024 Kompleks sportowo - rekreacyjny "Pod chmurką", Justyna Kronstedt - 90 000,00 zł

4. 437 głosów - P0140 Projekt placu zabaw przy ulicy Kossaka, Damian Korkus - 28 680,00 zł

5. 271 głosówP0031 Parking terenowy dla samochodów osobowych, Jan Urban - 350 000,00 zł

6. 251 głosów - P0145 Remont nawierzchni fragmentu ulicy Chrobrego, Maciej Zgrzendek - 400 000,00 zł

7. 207 głosów - P0057 Usunięcie wulgarnych i nieestetycznych napisów oraz graffiti z powierzchni budynków w wybranych lokalizacjach na terenie dzielnicy Biskupice, Agnieszka Olbrecht-Malina - 4 200,00 zł

8. 100 głosów - P0097 Budowa parkingu przy ul. Aleksandra Puszkina, Dorota Marszałek - 44 816,30 zł


Co myślę o wynikach głosowania w naszej dzielnicy? Bardzo dobrze, że (plus minus) dwa tysiące osób zmobilizowało się do zagłosowania na biskupickie wnioski. 

Pytanie, co z pozostałymi tysiącami mieszkańców? Nie czytają ulotek, plakatów? Nie rozmawiają z sąsiadami? Nie korzystają z internetu? Czy jest im obojętne, w jakiej przestrzeni żyjemy? Pytania pozostaną bez odpowiedzi. Myślę, że to idealne zadanie dla Rady Dzielnicy, by przed głosowaniem w następnej edycji budżetu przeprowadziła solidną kampanię informacyjną i edukacyjną w Biskupicach. Pieniądze na taką kampanię powinno wygospodarować miasto. Najlepiej, uszczuplając odrobinę kwotę do rozdysponowania w ramach budżetu. Zaangażowanie mieszkańców byłoby znacznie większe.

Cieszy mnie natomiast pomysł, by w kolejnej edycji budżetu, która ruszy już 8 czerwca, rozróżnić wnioski ze względu na ich pochodzenie. Mniej zasobne w mieszkańców dzielnice będą konkurować między sobą, duże w osobnej kategorii. Trudno na razie przewidzieć, do którego zestawienia zostaną zaliczone Biskupice (według mniej lub bardziej precyzyjnych danych mieszka u nas co najmniej 11 tysięcy osób).

PS Gratuluję wszystkim wnioskodawcom, których pomysły zostały wybrane do realizacji.


Lista wniosków, które zostaną zrealizowane [KLIKNIJ w obrazek]:

screen: Wyniki głosowania do budżetu obywatelskiego w Zabrzu 2015, źródło: UM Zabrze.

3 komentarze:

  1. szkoda, ze nie udało się zrealizować żadnego biskupickiego projektu, mam nadzieje, ze w czerwcu mieszkańcy naszej dzielnicy bardziej się zmobilizują i będą chcieli zrobić coś dobrego dla naszej dzielnicy. Nie bądźmy obojętni na to, to nic nie kosztuję, a nasza dzielnica może być bardziej atakcyjniejsza!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę szkoda, że zbyt mało osób udało się głosować.. Może wynika to z niedostatecznej informacji na temat głosowania. Radni twierdzą, że Biskupice były bardzo dobrze poinformowane, widniały plakaty na przystankach, sklepach itd. Jestem mieszkańcem osiedla Borsigha, dziennie jadę do pracy tramwajem bądź autobusem i stojąc na przystanku, czasami za przystankiem nie zauważyłem ani jednego plakatu. To samo tyczy się sklepów - byłem we wszystkich, które mam w pobliżu - Żabka, Lewiatan, Konzum, Pawilon i nigdzie nie dostrzegłem informacji o jakimkolwiek głosowaniu, inaczej było podczas wyborów, gdzie na każdym kroku widniały portrety, na które po jakimś czasie nie dało się patrzeć.. Nie mam zbytnio czasu chodzić po Biskupicach, ale z rozmowy ze znajomymi dowiedziałem się, że niektóre osoby dziennie spacerowały z dziećmi przez całą naszą dzielnicę i nigdzie nie widziały ogłoszenia, może zostało zerwane, może było mało widoczne lub za mało było tychże ogłoszeń ? Tego się nie dowiemy.. Gdyby nie internet to zapewne nie wiedziałbym o czymś takim... Jednak dowiedziałem się i oddałem swoje 3 głosy na interesujące dla mnie pozycje. Mam nadzieję, że następnym razem Biskupice będą zasypane ogłoszeniami na temat głosowania jak na teamt wyborów, może wtedy więcej osób zagłosuje i wygramy...

    OdpowiedzUsuń
  3. Powiedziałabym że informacje były.Mieszkam w ''centrum'' za pomnikiem i u nas na klatkach były wywieszone informację jak głosować.Poza tym przy starym arturze teraz globi wielokrotnie widziałam Pana który rozmawiał z ludzmi i zachęcał do głosowania ;) Szkoda....miałam nadzieję że chociaż plac zabaw uda się wybudować.

    OdpowiedzUsuń