wtorek, 16 czerwca 2015

Na remont torowiska w Biskupicach przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale ZOBACZCIE to! [FILM z 1990 roku]

Ze względu na urzędowe procedury, remont torowiska tramwajowego w Biskupicach rozpocznie się najprawdopodobniej za około miesiąc. Czekając na tę niezwykłą okoliczność, zobaczcie jak te same tory remontowano w naszej dzielnicy w roku... 1990, czyli w ubiegłym wieku. Zwróćcie uwagę na budynki w tle, niektórych już z nami nie ma.


Link do unikatowego nagrania podrzucił p. Tomasz Kukla, który w gąszczu poświęconych komunikacji miejskiej filmów słusznie dostrzegł, że ten konkretny pokazuje nasze Biskupice.

Film należy oglądać od 1. minuty i 35. sekundy. Nieznajomy operator, wyposażony w kamerę VHS, bardzo sprawnie udokumentował przejazd tramwaju linii nr 5 (w charakterystycznym czerwonym malowaniu i z logo WPK) torami na ulicy Bytomskiej, czy może wówczas jeszcze nawet Pstrowskiego, bowiem nie mam pewności, w którym roku ulica została przemianowana.

Zapraszam Was w niezwykłą podróż do czasu, gdy biskupickie torowisko przechodziło ostatni gruntowny remont. Tak wyglądało serce naszej dzielnicy ćwierć wieku temu!


Film dokumentuje przejazd tramwaju z Gliwic, przez Zabrze, aż na plac Sikorskiego w Bytomiu.

3 komentarze:

  1. a wagony tramwajowe "Piątki" tez takie same jak w 1990 roku

    OdpowiedzUsuń
  2. W Gliwicach tramwajów już nie ma i całe szczęście, bo to zmora dla kierowców. Oczywiście tramwaj dobra rzecz, ale nie w taki sposób jak był w Gliwicach, tylko korków przysparzał.

    OdpowiedzUsuń