wtorek, 11 sierpnia 2015

Biskupice z 1994 roku uchwycone na filmie

Powoli, lecz dość mozolnie, odkopuję się z różnych ważnych i pilnych zadań. Wreszcie wraca choć odrobina czasu na przyjemności pozazawodowe. A do tychże, bez mrugnięcia okiem to piszę, należą sprawy biskupickie. To nic, że za oknem skwar i dopiero w nocy trochę oddechu człowiek łapie. To nic, że nawet na spacer nie można się wybrać. To nic, że tyle fajnych tematów na bloga leży i czeka na lepszy czas... To nic.


Dziś chciałbym Wam pokazać coś niezwykłego, czyli obraz Biskupic, których w jakimś stopniu już nie ma. Ale tu wciąż istnieją. Uwiecznione w 1994 roku przez człowieka nazwiskiem Widera (czy to ten sam sympatyczny Pan, którego poznałem przy okazji prac nad albumem o Biskupicach?). 

Film wpierw dostępny tylko na siermiężnym VHS-ie, zarejestrowany dla członków rodziny autora... A dziś? Dziś już bez przewijania taśmy, bez zbędnego zachodu z wkładaniem kasety do magnetowidu, ot wystarczy kliknąć i serwery YouTube'a zabierają nas w podróż w czasie.

Na  nagraniu widać m.in. wspaniale zazielenione biskupickie skwery, nieliczne samochody na ul. Bytomskiej, będące dopiero w budowie domy mieszkalne czy zabudowę tzw. dominium, po którym dziś ostała się jedynie hurtowania bananów i ukryty przed wzrokiem przechodniów dawny spichlerz...

Nie zamierzam dłużej trzymać Was w napięciu. Po prostu ZOBACZCIE, jakie Biskupice uwiecznił w 1994 roku autor nagrania.PS Film posiada "tajemniczy" tytuł Hindenburg - N/S., co znaczy zapewne: Hindenburg - Stadtteil Nordost - tak Niemcy przechrzcili miejscowość Biskupitz po przyłączeniu jej do Zabrza, któremu nadano wówczas nazwę Hindenburg. Uf... trochę toporna nazwa i sztuczna, dobrze więc, że dziś znów żyjemy w Biskupitz... ups! W Biskupicach. ;-)

4 komentarze:

 1. Fajnie jest zobaczyć Biskupice w latach kiedy się tu jeszcze nie mieszkało... Musze przyznać, że przypomina nieco taką małą wioskę niż miasto, ale to tylko moje zdanie... Nie ma może gdzieś więcej podobnych filmików ? Albo z osiedla Borsigha ? Chętnie bym obejrzał tego więcej, miło tak powspominać i objrzeć jak to kiedyś wyglądało... Polecam bo naprawdę warto !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biskupice mają układ typowej wsi, wzniesionej na planie dwóch osi (ul. Bytomskiej i Kossaka). Niemniej, nie zapominajmy, że ta wieś posiadała do niedawna kilka kopalń, potężne fabryki, browar, odrębny dworzec, a do dziś zachowały się tu niezwykłe i bogato zdobione kamienice... ;-)

   Usuń
 2. Super kolejny film z Biskupic, odnośnie tytułu to byłem przekonany że jest to Hindenburg North/South :D, ale chyba byłem w błędzie. Proponuję stworzyć galerię starych zdjęć, filmów z Biskupic, każdy z nas choć raz miał aparat z kliszą 36 zdjęć i robił fotki gdzie popadnie, teraz wystarczy zeskanować lub dla leniwych zrobić fotkę fotce i zasypać skrzynkę autora tymi zdjęciami a On już będzie wiedział co z tym zrobić. Co Wy na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł! W razie czego adres lukaszmalina@wp.pl jest do Waszej dyspozycji! ;-)

   Usuń