sobota, 23 lipca 2016

Czy w Biskupicach mamy... latarnię morską? [ZDJĘCIA]

fot. Łukasz Malina | Gimnazjum nr 20 z iluminowanym zegarem
W biskupickim krajobrazie pojawiło się światło, którego nie powstydziłby się żaden latarnik! Dach jednego z ciekawszych architektonicznie budynków w naszej dzielnicy od kilku dni zdobi zegar z podświetlaną tarczą!

Dotychczas podświetlanym zegarem w Biskupicach wyróżniała się jedynie wieżyczka, stojącego na uboczu, tzw. zamku Borsiga. Od niedawna rozświetlonym punktem na mapie Biskupic jest także dach budynku Gimnazjum nr 20. Zegar znajdował się tu jeszcze przed wojną, gdy szkołę wybudowano, nawiązując do modernistycznego stylu w architekturze Górnego Śląska (jeśli się nie mylę, w latach 1927-1929, obiekt uruchomiono jako szkołę średnią). Później zegar został zapomniany, a teraz nie dość, że się "odrodził", to jeszcze cudnie rozjaśnia krajobraz u progu biskupickiej zabudowy.

fot. reprodukcja z albumu "Nasze Biskupice", MBP Zabrze 2014
Budynek szkoły przechodzi obecnie remont, więc przy tej okazji, jej dyrektor, Marcin Kłak, postanowił zgłosić pomysł odtworzenia zegara.

- Prace trwają już od jesieni ubiegłego roku, do tej pory wymieniono wszystkie okna na hali gimnastycznej, w bloku sportowym zamontowano także nową wentylację, w budynku szkoły będzie wymieniona kotłownia oraz instalacja CO. Remont obejmuje też termomodernizację, renowację drzwi głównych i drzwi bocznych - wylicza dyrektor Kłak.

fot. Łukasz Malina | Front Gimnazjum nr 20 z jeszcze niewyremontowaną elewacją, ale już z zegarem.

fot. Łukasz Malina | A oto i zegar. 

- Na etapie prac projektowych poprosiliśmy projektanta o uwzględnienie "renowacji" zegara, a raczej jego szczątków. Nie istniał już jego mechanizm, ale udało się! Projekt przeszedł i jest nowy zegar! - dodaje dyrektor.

Odtworzony i iluminowany zegar szkolny już cieszy oczy mieszkańców Biskupic. 

Dla porównania, wieża kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, choć jest najwyrazistszym symbolem naszej dzielnicy, co noc ginie w mroku. Nie mam wątpliwości, że jej podświetlenie także wyszłoby Biskupicom na dobre.

Więcej zdjęć naszej nowej biskupickiej "latarni morskiej":






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz