środa, 4 lutego 2015

Spotkanie Rady Dzielnicy Biskupice, 3 lutego 2015 [RELACJA]

fot. Marcin Zasitko
Początek lutego przyniósł aż dwa ważne z punktu widzenia mieszkańców Biskupic spotkania. Jedno, comiesięczne zebranie Rady Dzielnicy, drugie - dzień później - spotkanie z władzami miasta. Porządek musi być, więc zacznę od tego pierwszego, które zorganizowano we wtorek, 3 lutego.

Lutowe posiedzenie rady miało bardzo sprawny przebieg. Sprawozdanie z działań pomiędzy spotkaniami przedstawił zarząd. Następnie przyjęto uchwałę o udzieleniu absolutorium zarządowi - to skutek pozytywnej oceny pracy w 2014 roku. Ocenę wystawiała tzw. komisja rewizyjna. Potem było już... ciekawiej.

Będzie bal dla dzieci!

Radni poinformowali, że 12 lutego o godz. 11.00 w domu kultury zorganizowany zostanie bal karnawałowy dla dzieci z naszej dzielnicy. Wstęp wolny. Imprezę finansowaną z budżetu RD na rok 2015 poprowadzą animatorzy skupieni wokół dobrze znanej w Zabrzu propagatorki aktorstwa i teatru, Marii Popławskiej. Będą gry, zabawy i szalone tańce.

Skarga byłej radnej

Jak się okazuje, do Urzędu Miasta Zabrze wpłynęła skarga na Radę Dzielnicy Biskupice. Jej autorką jest była radna miejska, Anna Solecka-Bacia. W swoim piśmie do urzędu oskarża biskupickich radnych o uniemożliwienie jej spotkania z mieszkańcami przed wyborami. Chodzi o zapis w statucie dotyczącym funkcjonowania rad dzielnic, z którego wynika, że rada musi zorganizować spotkanie z większą grupą mieszkańców co najmniej raz do roku. W 2014 roku takie spotkanie zostało zorganizowane w połowie grudnia, więc oskarżenia byłej radnej miejskiej można uznać za bezpodstawne.

RELACJA ze spotkania mieszkańców Biskupic z prezydent Mańką-Szulik [NAGRANIE]

Członkowie Rady Dzielnicy Biskupice przekonują, że zorganizowanie wspomnianego spotkania tuż przed wyborami (na początku listopada) mogło zostać odebrane, jako próba prowadzenia kampanii wyborczej w ramach działalności statutowej rady. I mają rację, na pewno napisałbym o tym w blogu! ;-)

Gorący spór o projekt wydatków z budżetu

Już podczas styczniowego spotkania radni kolejny raz (rok temu także prowadzili spór o tę sprawę) mieli trudności w uzgodnieniu planu wydania 15 tys. złotych, które miasto przekazuje radzie co roku na działania kulturalno-sportowe. Miesiąc temu udało się jednak wypracować wspólną wizję, więc na lutowym spotkaniu trzeba było jedynie zaakceptować propozycje zebrane w tabeli.

Zestawienie przygotował między posiedzeniami przewodniczący zarządu rady, Grzegorz Turek. Każdy z radnych kolejno zapoznawał się z treścią tabeli. Nieustalone na styczniowym spotkaniu zmiany w planowanych wydatkach wykrył radny Ryszard Szymczyk. Jego wątpliwości wzbudziło przesunięcie tysiąca złotych z organizacji biskupickiego biegu na organizację wspólnej imprezy sportowej Przedszkola nr 27 oraz Gimnazjum 20, adresowanej do biskupickich dzieci, o której na styczniowym posiedzeniu nikt nawet nie wspomniał...

Po dłuższej wymianie uwag, radni zdecydowali, że zestawienie nie jest zgodne z ustaleniami ze stycznia i poprosili radnego Turka o korektę dokumentu.

fot. Marcin Zasitko


Wnioski, konkursy, itp.

Na wtorkowe zebranie dotarła przedstawicielka Zespołu Szkół nr 4 w Biskupicach, która złożyła wniosek o dofinansowanie przez radę organizowanej przez szkołę corocznej imprezy dla mieszkańców "Sztuka odsłania się nocą". W treści wniosku wskazano kwotę 500 złotych. Po krótkiej debacie, radni uznali jednak, że pieniędzy na ten akurat cel w skromnym budżecie nie znajdą. Wniosek został odrzucony.

We wtorkowy wieczór radni odnieśli się także do możliwości, jakie niesie tzw. budżet partycypacyjny (czyli obywatelski). W jego ramach mieszkańcy Zabrza sami będą mogli zdecydować, na co zostanie wydany pewien ułamek całego budżetu miasta na 2015 rok.

Radni poinformowali także, że rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu inicjatyw rad dzielnic będzie miało miejsce najwcześniej za miesiąc. Przypomnę, że w ramach konkursu radni wnioskowali m.in. o przeprowadzenie w Biskupicach szkoleń z umiejętności interpersonalnych dla mieszkańców.

Kolejne spotkanie Rady Dzielnicy Biskupice już 3 marca, o godz. 18.00 w domu kultury.

10 komentarzy:

 1. Ten manewr z umieszczaniem czegoś czego nie było omawiane jest naprawdę dowodem na to co mówiłam przed wyborami. Pan turek robi co chce więc po co mu rada dzielnicy?? Cieszę się że nie został radnym miasta. Skoro już robi takie rzeczy to co dopiero na wyższym stopniu.

  Aguuula

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem za odwołaniem rady dzielnicy,bo nic nie robią dla mieszkańców,pewna grupa ludzi złożyła dwa wnioski do rady dzielnicy o progi zwalniające i siłownie na powietrzu na bozywerku,a oni nic z tym nie zrobili,nawet nie wzieli tego pod uwagę,a podpisało się podobnież przeszło stu mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przecież dyrektorem Przedszkola nr 27 jest żona p. Turka, po raz kolejny kasa wydawana jest na przedszkole 27 a potem w programie wyborczym Turek sobie wypisuje ile "dobrego" zrobił dla dzielnicy - skandal!!!! i wielka żenada Panie Turek - przedstawicielu Prawa i Sprawiedliwości - gdzie tu prawo a o sprawiedliwości nie wspomnę......

  OdpowiedzUsuń
 4. Turek Grzegorz9 lutego 2015 06:57

  A kto z mojej rodziny pracuje w gimnazjum nr 20 lub w liceum nr 5 ! -dzieci i młodzież są z naszych biskupickich rodzin, raczej nie majętnych rodzin o nich też należy pamiętać. Jesteśmy Radą dla całej Dzielnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przestań się ośmieszać!! Żenada Ty i Twoja interesowna żonka. Gdzie pieniądze tam wy!!!

   Usuń
  2. Racja, Panie Grzegorzu. Tak czytam te pełne złości komentarze, chyba ci, co się wpisują, to jeden albo dwóch wrogów osobistych. Czy to, że przedszkole, w którym pracuje Pana żona, organizuje atrakcje dla dzieci razem z gimnazjum i liceum, to źle?! Czy dzieciom z Bozywerka nic się nie należy? Przecież jeśli przy ustalaniu tego planu wydatków o czymś zapomniano, to chyba można wnieść poprawki? Jazgot na tym forum jest bezmyślny, przecież to pieniądze na imprezę dla dzieci - bez względu na to, kto ją będzie organizował

   Usuń
 5. Panie Turek jest pan bardzo interesownym człowiekiem .....skandal ze pan robi takie rzeczy, przesuwa pieniądze dla przedszkola swojej żony ....powinien pan z honorem odejść ale trzeba mieć HONOR !

  OdpowiedzUsuń
 6. P. Turek, pisze Pan, że rodzina nie pracuje w G. 20 i liceum 5 - to fakt, ale nie chodzi tu o to, tylko o to aby Rada Dzielnicy traktowała wszystkie placówki oświatowe w Biskupicach równo, jednakowo a nie tak jak się dzieje do tej pory. Jako szef R. Dz powinien Pan o tym wiedzieć a nie wietrzyć i podpierać rodzinny interes - skandal. Zgadzam się z przedmówcą!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Turek! Czy Pan nie rozumie, że chodzi tutaj o sam fakt dodania do tabeli czegoś co wcześniej nie było ustalone? Na zasadzie "A może się nie zorientują i podpiszą". Uważa się Pan za katolika i prawego człowieka, a tu takie podstępne zachowanie. Żenada!

  Panie Łukaszu! Bardzo dziękuję za każdą relację z posiedzenia. Dzięki temu wszyscy możemy się dowiedzieć jak Rada funkcjonuje i spełnia swoje zadania. Pana blog jest dla mnie cennym źródłem wiedzy o wydarzeniach w naszej dzielnicy. Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Turek Grzegorz16 lutego 2015 07:34

  Nie podstępne, z preliminarzem zapoznali się członkowie Zarządu i podpisali zmiany nie ja sam.

  OdpowiedzUsuń