piątek, 17 czerwca 2016

A co gdyby... wyciąć te drzewa i odsłonić biskupicki ratusz?

17 czerwca przez niemal cały Śląsk przetoczył się huraganowy wiatr. W Biskupicach narozrabiał m.in. przy ulicy Bytomskiej, tuż obok naszego pięknego ratusza, do którego chodzimy na pocztę, do biblioteki czy lekarza. Co powiecie na to, by... ratusz z drzew uwolnić? By znów mógł zachwycać?

Początkowo planowałem powkurzać się w tym wpisie na kolejne zaniedbania zabrskich urzędników, którzy najpewniej nie dokonują zbyt sumiennie przeglądu drzew w mieście. Efekt? Drzewa przewracają się przy pierwszym lepszym mocniejszym wietrze... I nie ma w tej uwadze ani trochę przesady, bo naprawdę niewiele brakowało, by ktoś ucierpiał. Szczęśliwie, nikomu nic się nie stało. Tym razem. Zdjęcia z "awarii" drzewa na wysokości ratusza możecie obejrzeć nieco niżej.

Kilka dni temu, wraz z Maćkiem Zgrzendkiem, wracałem z biskupickiego biegu i mijając ratusz obaj stwierdziliśmy to samo - nie widać go zupełnie, a jest naprawdę piękny (choć zaniedbany).

Czy w takim razie nie byłoby właściwym pomysłem, odsłonięcie go ponownie? Wycięcie kilku starych i spróchniałych drzew poprawi bezpieczeństwo, ale i podniesie rangę tego miejsca na mapie Biskupic i Zabrza! Jak myślicie, po co biskupiczanie wybudowali tu w latach 1924-25 ratusz? Zdecydowanie nie po to, by dziś zasłaniały go drzewa, które w każdej chwili mogą na kogoś spaść.

Co ciekawe, jak podają źródła, biskupicki ratusz wzniesiono w ekspresowym tempie, raptem w 9 miesięcy! Do dziś zdobią go płaskorzeźby (górnika i hutnika) oraz kolorowe witraże w oknach dawnej sali sesyjnej (dziś biblioteki). W latach świetności budynek posiadał także imponującą tarczę zegarową.

fot. Pocztówka z lat 30. XX wieku, ratusz w Biskupicach (źródło: MBP Zabrze, album "Nasze Biskupice")


Nie tak dawno odnowiona została elewacja, stojącej po drugiej stronie ul. Bytomskiej, fary kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Nieco wcześniej odrestaurowano obie świątynie. Dlaczego więc ratusz pozostaje w tak opłakanym stanie?

Pytanie pozostawiam otwarte i liczę na Wasze opinie w tej sprawie. Jestem jednak przekonany, że Biskupice zasługują na to, by budynek historycznego ratusza znów zachwycał lub... przynajmniej, by nie zasłaniały go stare i niebezpieczne drzewa. 


PS Obiecane zdjęcia z przewróconym drzewem spod ratusza...
4 komentarze:

  1. HEHE, dziś tak szybko to jedynie Lidla budują :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też uważam że drzewa w tym miejscu są niepotrzebne- ogólnie drzewa przy ulicy to niezbyt dobry pomysł, zawsze może się coś z nimi stać i nieszczęście gotowe. A ratusz? Na razie mało wyeksponowany i niezbyt piękny 😞 znaczy brudny 😡

    OdpowiedzUsuń
  3. no najprościej powycinać wszystko i tyle. Nie oszczędzić nawet tego pięknego dębu bo po co. Ratusz zaniedbany bo wszystko kosztuje, barierki rozkradzione bo wszystko kosztuje, śmieci pełno bo do kosza albo do pieca za daleko...na cóż takie są nasze piękne Biskupice...

    OdpowiedzUsuń