czwartek, 14 lutego 2013

Kocham Biskupice, czyli po co ten blog?

Witam serdecznie wszystkich, którzy z tej czy innej przyczyny trafią na blog zatytułowany wymownym wyznaniem "Kocham Biskupice".

Z założenia to miejsce w sieci może zainteresować miłośników historii bardzo konkretnego fragmentu Górnego Śląska, czyli Biskupic. Dziś dzielnicy Zabrza, dawniej samodzielnie funkcjonującej miejscowości.

W blogu znajdziecie: ciekawostki historyczne, relacje z istotnych wydarzeń, pomysły na rozwój dzielnicy, wspomnienia mieszkańców oraz opisy niezwykłych miejsc, o których nie wszyscy słyszeli lub pamiętają.

Moim nieśmiałym marzeniem jest, by blog stał się także lokalnym forum opinii, gdzie mieszkańcy Biskupic podzielą się tym, co ważnego dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Gorąco do tego zachęcam.

Ostatni i najważniejszy cel, jaki stawiam sobie decydując się na tworzenie bloga poświęconego Biskupicom to poprawa wizerunku dzielnicy

biskupice blog, zabrze biskupice
Ostatnie 20 lat w Polsce to seria istotnych przemian ustrojowych i gospodarczych. Górny Śląsk odwrócił się od wielkiego przemysłu, a mieszkańcy regionu z nagłą utratą możliwości zarobkowania radzili sobie lepiej lub gorzej. Niestety, lata zaniedbań, zwłaszcza po stronie uczącego się nowej rzeczywistości państwa sprawiły, że wiele dawnych przemysłowych ośrodków społecznych podupadło. Taki los podzieliły Biskupice.

Co gorsze, wokół dzielnicy, przez lata, narastały i wciąż narastają najrozmaitsze stereotypy. Postanowiłem więc na własnej skórze sprawdzić, czy ta niewielka i urokliwa dzielnica Zabrza zasługuje na tak powszechny negatywny odbiór.

Już po kilku miesiącach, odkąd zamieszkałem tu wraz z żoną i dziećmi, mam sporo dobrego do powiedzenia o Biskupicach.

Postaram się i Was, Drodzy Czytelnicy, przekonać, że Biskupice to interesujące miejsce na naszej planecie!

Zapraszam także do współpracy przy tworzeniu bloga. Chętnie nawiążę kontakt z osobami, które mają ochotę o Biskupicach podyskutować, opowiedzieć ciekawe historie sprzed lat czy pokazać szerszej publiczności fotografie miejsc, których dziś już nie ma. Kontakt ze mną: lukaszmalina@wp.pl

Polecam także nasz facebookowy fanpage: POLUB Kocham Biskupice na Facebooku!

2 komentarze:

  1. Biskupice, a właściwie Bozywerk, to miejsce gdzie mieszkałam 21 lat. Odwiedzam Biskupice, gdyż tutaj mieszka moja mama. Jestem przerażona tym, jak administrator nie dba o swoje budynki. Może to wina lokatorów? Z tych "starych" została tylko moja mama. Ci nowi to jacyś młodzi, którym jest chyba obojętne, że klatka schodowa nie była odna- wiana pod kilkudziesięciu lat, skrzynki pocztowe mają pourywane drzwiczki. Kiedyś było inaczej...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za komentarz. Sądzę, że to właśnie tych młodych, którym dziś jest obojętne, trzeba zarazić pozytywnymi zmianami. Przecież tak samo porządku uczyły się wcześniejsze pokolenia i jakoś się udawało. Wierzę w ludzi i w to, że chcą mieszkać w przyjaznym, uporządkowanym otoczeniu. : )

      Usuń