środa, 27 listopada 2013

Biskupice nocne, fantasmagoryczne [ZDJĘCIA]

Nie dalej jak wczoraj przeczytałem, że w kosmosie jest co najmniej 4,4 miliarda planet takich jak nasza. Czy na każdej znajdą się jakieś... Biskupice?

Człowiek od zarania dziejów spoglądał w gwiazdy. Szukał w nich podpowiedzi, drogi (mlecznej?) i Bóg wie czego jeszcze. Od razu wyobrażam sobie pierwszych osadników na biskupickiej ziemi. Gdy zapadał zmrok, rozpalali prymitywne ogniska by choć trochę rozproszyć niekomfortową ciemność. Ale i ogniska prędzej czy później gasły, więc nocne niebo kusiło, wabiło, igrało z zatrwożonym umysłem. Liche szałasy i lepianki pęczniały od wtulonych w siebie drżących ciał naszych przodków, nieporadnych wobec bezkresu nieba i przyziemnej ciemności.

CZYTAJ TAKŻE: Niezwykły niemiecki film z 1916 roku nakręcony w Biskupicach!

Czy to w epoce kamienia łupanego czy w nie tak znowu dawnym XVIII wieku, niebo nad Biskupicami rozświetlały tylko gwiazdy. Na drodze ich poświaty nie stawała żadna istotna przeszkoda.

Dziś należałoby wyłączyć prąd w całym województwie śląskim, by przekonać się jak wygląda rozgwieżdżone niebo nad Biskupicami. Kto wie? Może wyglądałoby choć trochę tak, jak na poniższych obrazkach?

[fot. na podst. google street view]Ps. Wpis ma charakter dygresyjny, odrobinę oniryczny i wskazane jest, by takim go postrzegać. Zanim wrócimy tu znów do dyskusji o biskupickich zmartwieniach, problemach i ważnych decyzjach, warto (chyba?) czasem się zatrzymać. Nabrać dystansu.

11 komentarzy:

 1. Bardzo mi się ta dygresja podoba :-) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowo i również pozdrawiam! : )

   Ps. Jesteś z Biskupic?

   Usuń
 2. Wielokrotnie tak to odczuwałem - szczególnie nocą. Teraz mam dowód, że to nie tylko moje odczucia ;) Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się więc, że i ja nie jestem sam z takimi wyobrażeniami. Pozdrawiam! : )

   Usuń
 3. Swietny tekst, pozwala oderwac sie od rzeczywistosci. Kiedys zastanawialam sie jak wygladalo Biskupice za czasow pierwszych osadnikow, w epoce kamienia. Teraz wiem jak wygladalo niebo. Dzieki. Prosze o wiecej takich tematow. Pozdrawiam Asia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i obiecuję, że będzie więcej "takich tematów". Zwłaszcza, jeśli zastanowić się nad przyszłością Biskupic. Tu dopiero można się oderwać od rzeczywistości! ;)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Zdjęcia jak z bajki ;) super pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Dziękuję i zachęcam Pana do kolejnych wypraw fotograficznych po Biskupicach. Spichlerz, na który już zdążył się Pan natknąć jest ciekawy, ale warto zajrzeć też np. na biskupickie klimatyczne podwórka, czy wspiąć się na hałdę, z której rozciąga się pełna wdzięku panorama dzielnicy. : )

   Usuń