poniedziałek, 26 maja 2014

Majówka w Biskupicach 2014 [ZDJĘCIA], relacja z festynu w bistro "Prowincja"

Majówka w Biskupicach 2014 | fot. Marcin Zasitko
Fenomenalnie pozytywna atmosfera, muzyka od której nogi same rwały się do tańca i dwieście, trzysta, a łącznie może i pięćset osób zebranych w jednym miejscu. Gdzie? W biskupickim bistro "Prowincja", w którym w niedzielę, 25 maja Rada Dzielnicy zorganizowała imprezę integracyjną dla mieszkańców Biskupic. 

O niedzielnym festynie rodzinnym można powiedzieć wiele. A konkretnie, wiele dobrego. Po pokonaniu kilku przeszkód "wewnętrznych", Rada Dzielnicy nareszcie dała się przekonać do fajnego pomysłu, jakim było przeniesienie corocznej imprezy integracyjnej dla mieszkańców z zamkniętej przestrzeni restauracyjnej sali, do magicznie zielonego ogrodu przy ul. Kossaka 15A.

Przy gorących rytmach muzyki serwowanej przez zespół "Feniks" (poprawcie mnie, jeśli błędnie zapisałem nazwę) radośnie podskakiwali biskupiczanie w każdym wieku. Dzieci mogły za to korzystać do woli z placu zabaw i rozległego trawnika, po którym biegały na wszelkie możliwe sposoby.


Egzamin z organizacji dużej, w pełni otwartej imprezy, zdał gospodarz "Prowincji", który z własnej inicjatywy przedłużył zabawę o godzinę ("Majówka" miała się pierwotnie skończyć o 21.00).

Z rozmów, które przeprowadziłem z kilkunastoma uczestnikami "Majówki" jednoznacznie wynika, że miejsce i pomysł na imprezę to strzał w dziesiątkę. Mogę się z tym jedynie zgodzić.

Liczę, że od teraz położona nad stawem "Prowincja", na stałe wpisze się w rozrywkowy krajobraz Biskupic. Moim zdaniem, miejsce ma wystarczający potencjał, by przyciągać do naszej dzielnicy także osoby z innych części Zabrza. W szerszym kontekście może to oznaczać tylko jedno, Biskupice zyskają wizerunkowo.

źródło: zabrze.aplus.pl
Na koniec ciekawostka. Wyobraźcie sobie (a niektórzy mieszkańcy być może jeszcze o tym pamiętają), że przed wojną w Biskupicach, przy ulicy, którą my znamy jako Kossaka, usytuowany był rozległy ogród piwny, w którym regularnie organizowano imprezy.

Zachowała się nawet pocztówka, która upamiętnia wspomnianą przestrzeń.
Zapraszam do oglądania fotorelacji z "Majówki w Biskupicach". Autorem zdjęć jest p. Marcin Zasitko. 5 komentarzy:

 1. Turek Grzegorz27 maja 2014 08:29

  Dziękuję wszystkim Radnym ,którzy włączyli się do organizacji majówki ,zwłaszcza Justynie Kronstedt i Wali Nowakowskiej oraz osobą które w trakcie pilnowały porządku Janowi Duer , Państwu Szymczyk , Maćkowi Zgrzendek ,Pawłowi Zygmuntowi , Marcinowi Kupce , Danusi Rudawskiej oraz Róży Wierzbickiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słowa podziękowania należą się także Tobie Grzegorzu, że bezpośrednio poparłeś mój i Pawła pomysł, aby przerwać "tradycję" płatnych imprez w czterech ścianach Radnego Urbana i wyjścia "pod chmurkę" u innego przedsiębiorcy. Bez Twojego doświadczenia ta impreza mogłaby się nie odbyć. 25.05.2014 rozpoczęliśmy nową tradycję biskupicką :)

   Usuń
 2. Impreza bardzo dobra, zespół jak najbardziej pozytywnie, pogoda dopisała, mnóstwo osób... Myślę, że ogromnym poparciem cieszyły by się takie imprezy co tydzień w piątek i w sobotę, z czego w piątek impreza dla młodzieży od 16 lat (młodsi z opiekunami) i impreza z djem, a w sobotę dla wszystkich z zespołem Fenix bądź jakimś innym choć ten świetnie grał i raczej nie powinno się go zmieniać. Na pewno przyciągnęło by to wielu ludzi do wspólnej integracji ale także ruszyło bistro Prowincja w której siedzi w weekend może zaledwie kilkanaście osób... Jako Rada Dzielnicy pomyślcie nad tym bo to naprawdę genialny pomysł aby robić cotygodniowe imprezy w tym pięknym miejscu, już dawno w Biskupicach nie było imprez takich jak kiedyś w dawnym barze u Szangala albo u Rogera czy jakoś tak to się nazwywało (obok Żabki).. Czekam na jakieś info w tej sprawie ;-) Pozdrawiam !!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam na początku chciałam pochwalić Radę Dzielnicy za naprawdę rewelacyjnie przygotowany festyn sądzę iż był to strzał w 10-tkę :) Ale niestety jest też i negatywna sprawa. Chodzi min. o pewną sytuację. Szanowny Administratorze od dłuższego czasu śledzę Pana relacje z posiedzeń i działań rady i dobrze Pamiętam jak jeszcze całkiem niedawno relacje na lini Urban, Turek , Zgrzendek czy Zygmunt były dalekie od ideału można nazwać to iż istniał konflikt między Młodymi a starszymi radnymi , zauważyłam iż nawet starzy nie potrafili się porozumieć z młodymi a tutaj nagle wzajemne gratulacje?? przez tyle czasu same potyczki słowne a tutaj proszę. Zastanawiam się czy aby to nie przedwyborcza taktyka albo wcześniejsze nieporozumienia nie były picem. Ciekawe co będzie następnym razem?? nie zdziwię się jak w krótszym czasie obaj panowie zaczną ostro atakować radnego Urbana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem skąd Rada Dzielnicy wzięła ten zespół ale jest po prostu zajebisty !!! Nawet na moim weselu tak dobrze nie grano jak na tej imprezie. Podpisuje się pod powyższymikomentarzami i także chciałabym aby imprezy były co tydzień, ktoś wyżej dobrze kombinuje bo bynajmniej było by jakieś zajęcie dla młodzieży a nie tylko siedzenie w parku i picie piwa a tym samym śmiecenie, agresywne zachowanie, niszczenie mienia itd. lecz kulturalnie mogliby napić się piwka, a przede wszystkim legalnie.. Oczywiście jestem jak najbardziej za takim pomysłem... Choć mieszkam w Biskupicach już kilkanaście lat to nigdy nie słyszałam o takim miejscu jak Prowincja, gdyby ktoś się mnie zapytał gdzie to jest, nie miałabym pojęcia a tu proszę, przepiękne miejsce, w którym przyjemnie spędza sie czas, idealny punkt w ciepłe weekendy aby napić się piwka i pobawić przy dobrej muzyce po ciężkim tygodniu w pracy..Mam nadzieję, że Rada Dzielnicy jak i właściciele bistro dojdą do porozumienia i będą organizować imprezy co weekend np. przez całe wakacje.. Będzie to nie tylko plus dla ludzi ale także dla właścicielów którzy zarobią a tym samym dla Rady, która to zorganizuje bo w końcu wyjdzie, że potrafi coś załatwić a nie tylko dużo obiecywać a nic nie robić.. Pozdrawiam serdecznie !!

  OdpowiedzUsuń