wtorek, 24 listopada 2015

Idź do kina z "Kocham Biskupice" [KONKURS]

W ramach rekompensaty, że tak mało tu ostatnio piszę, mam dla Was konkurs, w którym nagrodą są dwa bilety na dowolny film w jednej z sieci kin w woj. śląskim. Jak je zdobyć? Przeczytajcie!

Od dziś począwszy, a na sobocie (28 listopada) kończąc, w tym wpisie, będę publikować krótkie zagadki. Od ich prawidłowego rozwiązania zależy, czy odnajdziecie na terenie Biskupic miejsce, w którym... ukryłem nagrodę.

Dwa bilety do kina (na dowolnie wybrany film) zdobyć może tylko ktoś, kto zada sobie nieco trudu i korzystając z wiedzy m.in. dostępnej w blogu "Kocham Biskupice" ułoży zdanie, które będzie jednoznaczną wskazówką, gdzie szukać biletów. Zdanie jest tak skonstruowane, że dopiero jego ostatnie słowo wskaże dokładną lokalizację nagrody. 

Zagadka 1/5


Pierwsze słowo, ułoży się w całość, gdy połączycie ze sobą sześć znaków:

- pierwszy znak to... litera otwierająca nazwę naszej dzielnicy,
- drugi wyznacza miejsce, w którym codziennie "rodzi się" słońce,
- trzeci rozpoczynał imiona niemal każdego przedstawiciela rodu Borsig,
- czwarty znak zobaczysz, gdy połączysz ul. Rodziewiczówny z ul. Okrzei,
- piąty... od nazwiska biskupickiego restauratora,
- szósty przypomina węża (i jak wąż brzmi).

Uwaga! Słowo nie pochodzi z języka polskiego.

Zagadka 2/5


Konkurs filmowy, dlatego... by poznać drugie słowo w zdaniu wskazującym miejsce ukrycia biletów do kina, wystarczy, że przypomnicie sobie pewien kultowy brytyjski serial science fiction opowiadający historię doktora...

Znajomość języka angielskiego na poziomie przedszkola wymagana! ;-) Słowo tłumaczymy na polski i dokładamy jako drugie w zdaniu.

Zagadka 3/5


Czy w Biskupicach gra się jeszcze w karty? Pokera? Brydża? A może bardziej swojsko, po śląsku, w Skata? Tym razem zagadka karciana. Trzecie słowo zdania informującego, gdzie na terenie Biskupic ukryłem bilety do kina to... czynność, którą wykonuje pokerzysta (robi to też nauczycielka, gdy uczniowie napiszą klasówkę).

Zagadka 4/5


Bilety do kina są coraz bliżej! Jeśli jesteście gotowi na poznanie zwrotu numer cztery, nie może być Wam obcy tytuł książki opisującej... życie codzienne służby domowej w początkach XX w. w Anglii.
Prawda, że proste? :-)

Zagadka 5/5


Ostatnie słowo zdania informującego o miejscu ukrycia biletów znajdziecie... odwiedzając biskupicką bibliotekę. Okna dawnej sali sesyjnej naszego dzielnicowego ratusza zdobią wspaniałe witraże. Niech zawołanie "Bogu dzięki" będzie wystarczającą podpowiedzią!

PS Zawsze możecie też poszukać jakiegoś witrażowego tropu na moim blogu.


To już wszystkie zagadki. Teraz Wasz ruch! :)

17 komentarzy:

 1. Chyba brak mi jednej literki :) prawie jestem w domu :) czekam na dzisiejszy wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już mam :D Pierwszy wyraz gotowy :)

   Usuń
 2. Druga zagadka miała być łatwiejsza. :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale ******* to jest w Biskupicach duuuużo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. już na 200% wiem gdzie są schowane bilety, ale jest zbyt ciemno aby mieć szanse na znalezienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... ale przyznam że wskazówki jak z Indiana Jones :)

   Usuń
  2. @Tomasz, bardzo dziękuję za miłą opinię. Bałem się, czy zagadki nie będą zbyt skomplikowane. A tu już o 22:30 "skarb" został odnaleziony... :)

   Usuń
 5. Moi Drodzy,

  nagroda została właśnie odnaleziona. Przed chwilą zadzwonił do mnie szczęśliwy Znalazca! :) W pojemniku zostawiłem mój numer telefonu, dlatego wiem, że już... nie musicie szukać.

  Gratuluję Zwycięzcy, a wszystkim Uczestnikom zabawy bardzo dziękuję za udział!

  Postaram się wrócić do pomysłu za jakiś czas! : )

  OdpowiedzUsuń
 6. czy było to ukryte w ruinach spichlerza?....Gratias Deo..Bogu dzięki. Chciałem tam iść nim pierwszy kur zapieje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedosyt to mam ja :) ale co tam "Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go" . Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dziękuję, że wziąłeś udział w zabawie. Dla mnie to też frajda, a muszę przyznać, że... bałem się czy konkurs wzbudzi zainteresowanie. No i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony! :) Również pozdrawiam. :)

   Usuń
 7. Hallo!!! Jesli mozna to ja mam innego rodzaju zagadke,mianowicie co znaczy to okreslenie "Bregula"zwiazane z Biskupicami????.Wprawdzie nie mieszkam juz na Borsigwerku od 40 lat ale ciagle przypominam sobie tamte czasy.W tym przypadku nie ma nic do wygrania niemniej wydaje mi sie ze znajda sie osoby ktore to moga odgadnac.zycze przyjemnej zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hallo!! Na wstepie Szczesliwego Nowego Roku 2016.Jestem zaskoczony i troche zawiedziony ze nikt nie odgadl powyzszego hasla chociaz wiem ze jeszcze sporo rdzennych "Borsigwerkorzy" mieszka.No coz szkoda!!!!

  OdpowiedzUsuń