czwartek, 3 grudnia 2020

Ana i Walter z biskupickiego młyna, czyli co gdyby akcja "Wiedźmina" działa się w naszej dzielnicy...


Kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem egzemplarza książki pt. "Ana i Walter historia niemożliwa", która jest niezwykła z co najmniej kilku powodów. Jednym z nich niech będzie fakt, że napisała ją... dziewczynka, a drugim, że fabułę osadziła w Biskupicach. Nie brakuje tu ostrych mieczy, bestii o modrych ślypiach i rozpalających najbardziej skamieniałą wyobraźnię tajemnic!

Jakie to miłe! Nareszcie ktoś wpadł na pomysł by napisać książkę o Biskupicach. O naszym miejscu do życia. Tym kimś jest mała Anna Zentlik, obdarzona nieprzeciętną wyobraźnią dziewczynka.

Z niewielką pomocą dorosłych (Teresy Ogonowskiej, specjalistki od języka śląskiego oraz Krzysztofa Zentlika, taty i "Ślonzoka od prastarzika") Anna snuje opowieść nieco jak ze snu. Sprawnie posługuje się okruchami zabrskich i śląskich legend, przesypując je m.in. do biskupickiego kościoła, młyna czy rycerskiego grodziska.

Całość budzi skojarzenia ze smakowitą prozą Sapkowskiego, który... gdyby tylko wiedział o istnieniu Biskupic, poznał historię naszej dzielnicy, na pewno wysłałby tu Wiedźmina z misją załatwienia utopca czy innego buszującego w zbożu diabła.

fot. fragment książki "Ana i Walter historia niemożliwa", wydawnictwo Borgis, 2020

Historię czyta się jednym tchem. Zwłaszcza, że jest napisana bardzo przystępną śląszczyzną. Nic dziwnego, skoro nad tekstem czuwał sam Marcin Melon, znany autor śląskich kryminałów. Dla tych, co ze "ślązisz" niy poradzom jest też wersja tekstu napisana w języku polskim.

Mała Ania zadbała nawet o ilustracje, którymi bogato zdobi owoce swojej narracyjnej fantazji. W książce znalazły się także zdjęcia charakterystycznych dla naszej dzielnicy miejsc, autorstwa taty młodej pisarki.

fot. ilustracja z książki "Ana i Walter historia niemożliwa", wydawnictwo Borgis, 2020

Historię niemożliwą możecie nabyć w sklepie online wydawnictwa Borgis. Lektura w sam raz nada się na świąteczny gyszynk do Waszych bajtli albo jako uzupełnienie domowej biblioteczki książek napisanych w ślonski godce.

1 komentarz: