środa, 4 września 2013

Posiedzenie Rady Dzielnicy Biskupice, 3 września 2013 [RELACJA]

Biskupicka Rada Dzielnicy nie zwalnia tempa prac. Przed tygodniem radni spotkali się ponadplanowo (ze względu na konieczność podjęcia uchwały dot. Gimnazjum nr 20), a wczoraj już zgodnie z harmonogramem. Po co tyle spotkań? Już wyjaśniam.

Podczas wrześniowego zebrania radni omówili kilka spraw technicznych, jak np. jednolity wzór wniosku, za pomocą którego mieszkańcy Biskupic będą mogli ubiegać się o dofinansowanie własnych pomysłów i inicjatyw. Wcześniej takie wnioski były niespójne i radni miewali problemy z porównaniem oczekiwań mieszkańców, a tym samym z jak najsprawiedliwszym podziałem dotacji. Teraz ma być już tylko lepiej. Wniosek będzie dostępny w formie papierowej w siedzibie Rady Dzielnicy (DOK "Gwarek", ul. Kossaka 23) oraz w formie elektronicznej, by można było go składać także mailowo.

Radni zapoznali się także z bardzo szczegółowym i starannym omówieniem wyników ankiety, którą mogliśmy wypełniać podczas czerwcowego festynu dzielnicowego. Wyniki ankiety, które w pocie czoła opracował radny Paweł Zygmunt, zaprezentuję w blogu niebawem, w osobnym wpisie. Teraz tylko ciekawostka: aż 44 proc. ankietowanych, na pytanie o to, skąd czerpią informacje o działaniach Rady Dzielnicy, udzieliło odpowiedzi, że z internetu, z bloga "Kocham Biskupice". To bardzo miła informacja zwrotna dla mnie. Dziękuję za to i obiecuję stale rozwijać blog, by był źródłem wielu istotnych informacji z życia biskupickiej społeczności.

Ponadto, radni szczegółowo zaplanowali przypadające na 1 października (godz. 17.00) spotkanie z mieszkańcami Biskupic oraz przedstawicielami władz miasta, służb porządkowych i wielu innych ważnych instytucji oraz firm, które mają obecnie wpływ na to, co dzieje się w naszej dzielnicy. O szczegółach tego spotkania także poinformuję w osobnej notce, ale już teraz zachęcam do przyjścia 1 października do "Gwarka", bo może być naprawdę ciekawie. Zwłaszcza, że omawiana będzie m.in. kwestia bezpieczeństwa i porządku w dzielnicy (część mieszkańców domaga się wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na terenie Biskupic w godzinach nocnych). Ponadto, na spotkaniu będzie okazja by porozmawiać o rekultywacji terenów przy rzece Bytomce, przebudowie kanalizacji na Os. Borsiga i wielu innych istotnych dla nas sprawach.

Na koniec jeszcze kilka słów o tym, co w najbliższym czasie wydarzy się w Biskupicach. Jeśli o czymś zapomniałem lub nie wiem, napiszcie w komentarzach.

Kalendarium wydarzeń biskupickich i z Biskupicami związanych: 

- 5 września (czwartek), godz. 18.00: pokaz filmu "Królowa giełdy" w kinie "Roma" w Zabrzu. Akcja filmu toczy się na terenie biskupickiej kopalni "Jadwiga", obraz kręcono w 1916 lub 1918 roku [PRAWDZIWY HIT!]
- 6 września (piątek), godz. 18.00: Katowice, Rondo Sztuki, wernisaż wystawy realizowanego na terenie Biskupic projektu SilesiaTopia.
- 14 września (sobota) na terenie boiska obok Gimnazjum nr 20 organizowany jest festyn połączony z biesiadą, konkursami, zabawami dla dzieci oraz pokazem rycerskim. Pomysłodawcami festynu są pracownicy i wolontariusze biskupickiego PAL-u.
- 15 września (niedziela) - Europejskie Dni Dziedzictwa w Zabrzu-Biskupicach. W ramach EDD można będzie zwiedzić m.in. kopalnię Siltech oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (czyli tzw. "Zamek Borsigów")!
- 17 września (wtorek) - impreza dla mieszkańców Biskupic, którą organizuje dzielnicowe Koło Emerytów i Rencistów.
- 20 września (piątek) - uroczyste nadanie imienia "Polskich Himalaistów" Gimnazjum nr 20.
- 28 września (sobota) - Śląskie Mistrzostwa Off Road 2013, drugi etap zmagań na hałdzie w Biskupicach.
- 28 września w restauracji "Beskid", we współpracy z Radą Dzielnicy, zaplanowano imprezę integracyjną dla wszystkich mieszkańców Biskupic. Jest to jednak impreza płatna (20 zł od osoby, a w tej cenie: ciastko, kawa i ciepły posiłek).
- 29 września (niedziela) - na dwupasmowym odcinku ul. Bytomskiej organizowane są XIII Zabrzańskie Szosowe Wyścigi Rowerowe Niezrzeszonych.
- 11 listopada (poniedziałek) przy współpracy rad dzielnic Biskupic i Mikulczyc odbędzie się 3-kilometrowy bieg trasą łączącą obie dzielnice. BIEG ODWOŁANY: z organizacji biegu wycofali się radni z Mikulczyc, impreza nie dojdzie więc do skutku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz