niedziela, 22 grudnia 2013

Życzenia od Rady Dzielnicy Biskupice dla Mieszkańców [+RELACJA z ostatniego spotkania]

Tym wpisem najprawdopodobniej zakończę tegoroczne nadawanie o działalności Rady Dzielnicy Biskupice. 17 grudnia radni spotkali się po raz ostatni w 2013 roku i omówili kilka pilnych spraw. Zanim jednak je zrelacjonuję, przekazuję w tym miejscu, na prośbę Walentyny Nowakowskiej, przewodniczącej rady, życzenia świąteczne dla wszystkich Mieszkańców Biskupic.Niech Święta Bożego Narodzenia będą pełne radości i nadziei. 

Niech Narodzenie Jezusa rozjaśni wszelkie ciemności życia i przyniesie prawdziwą miłość i zgodę w Waszych Rodzinach.

Tego wszystkim mieszkańcom, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, 
życzy Rada Dzielnicy Biskupice.

_________________________________________________

Pora na obiecaną RELACJĘ ze spotkania Rady Dzielnicy, które zwołano jako spotkanie dodatkowe, na wniosek czterech radnych, którzy nie uczestniczyli w obradach na początku grudnia.

Radnym udało się już rozwiązać problem związany z funkcją sekretarza rady, czyli osoby odpowiedzialnej m.in. za pisanie protokołów z posiedzeń oraz dostarczanie tekstów uchwał do Urzędu Miasta. Dotychczas funkcję tę pełniła radna Agnieszka Czarnecka, która postanowiła jednak zrezygnować z zasiadania w radzie.

Radni w głosowaniu dokonali wyboru nowego sekretarza Rady Dzielnicy Biskupice, którym został Maciej Zgrzendek. Nikt inny nie ubiegał się o tę funkcję, a wybór był niemal jednogłośny.

Konsekwencją odejścia z rady Agnieszki Czarneckiej jest też fakt, że w jej miejsce pojawiła się nowa osoba.

Nowym radnym zostaje Jan Duer, który podczas wiosennych wyborów do rad dzielnic uzyskał szesnasty pod względem liczby głosów wynik. Jan Duer wyraził swoje dalsze zainteresowanie pracą społeczną na rzecz dzielnicy i został oficjalnie przyjęty do rady.

We wtorek krótko rozmawiano także o pomysłach na wydatki budżetowe w 2014 roku, ale radni z uwagi na bardzo wstępny kształt planów, na co przeznaczą należne dzielnicy 15 tys. złotych, odłożyli podjęcie decyzji do następnego spotkania. Swoje inicjatywy (przypominam o tym do znudzenia, wiem) mogą zgłaszać też sami mieszkańcy.

Radni zostali także poproszeni przez dyrekcję Zespołu Szkół nr 4 (z ul. Zamkowej) o zaopiniowanie pomysłu, by w Biskupicach zlikwidować Liceum nr 5. Radni wstrzymali się jednak od opowiedzenia się za lub przeciw w tej sprawie ze względu na brak dostatecznych informacji o powodach i okolicznościach takiej decyzji. Część radnych uznała także, że likwidacja to bardzo proste rozwiązanie, podczas gdy ponowne utworzenie w dzielnicy szkoły tej rangi może się okazać o wiele trudniejsze.

Na końcu spotkania omówiony został pomysł biskupickiej rady, który zgłoszony będzie do miejskiego konkursu inicjatyw rad dzielnic. Chodzi o budowę dużego placu zabaw dla wszystkich dzieci z Biskupic. Początkowo radni planowali postawić taki plac zabaw na terenie naprzeciw dawnego kina "Górnik", ale jak się okazało, miasto nie może finansować żadnej budowy na działce, która nie jest jego własnością (teren należy do spółdzielni "Barbórka").

Do końca grudnia radni mają więc czas na wskazanie innego terenu w dzielnicy, na którym mógłby powstać taki plac zabaw. Kosztorys, plany i wszelką niezbędną dokumentację w tej sprawie przygotował już wcześniej radny Ryszard Szymczyk.

7 stycznia rada spotka się w restauracji "Beskid" na opłatku z prezydentem Zabrza. Kolejne obrady zaplanowano tydzień po tym terminie.

JESTEŚ TU PO RAZ PIERWSZY? Koniecznie przeczytaj, po co piszę ten blog!

11 komentarzy:

 1. Dziękuję za życzenia. Niech i rada ma fajne święta, w zgodzie i miłości.

  Antoni S.

  OdpowiedzUsuń
 2. Biskupice we świynta niych nom tu wszyskim bydzie jak nojlepij! Polokom, Ślonzokom i Niymcom kere zaś tu przyjadom do swoich familii

  OdpowiedzUsuń
 3. widzę, że wspaniały redaktor Malina robi z siebie historyka roku, zamiast napisać na przeciwko ABC, to pisze pod kinem Górnik. Szkoda, że nie napisał gdzie mieszka? Bo może właśnie w tej okolicy, dlatego tak pewnie pisze o tym placu zabaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie nie rozumiem powyższego komentarza. Oczywiście, masz rację, dawne kino to obecnie sklep. Do pozostałych słów trudno mi się jednak odnieść. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. zas te place zabaw. bez sensu ale najprosciej. tyle innych ciekawych rzeczy mozna zrobic. dajcie sobie spokoj z ta rada. jedna wielka porazka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co na przykład można zrobić?

   Usuń
 5. jaki znow plac zabaw. przeciez juz pare jest. wyrzucone pieniadze w bloto. i tak sie marnuje publiczne pieniadze w majwstacie praw. szulikowa pogon te rade dzielnicy do roboty. ponoc najlepiej wychodzi im picie piwka w knajpkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Place zabaw to niekoniecznie najpilniejsza potrzeba w dzielnicy, ale pomysł rady oceniam akurat jako bardzo dobry. Ogólnodostępny, nowoczesny, bogato wyposażony plac zabaw na pewno się w Biskupicach przyda.

   Jeśli ktoś ma inne pomysły, może je przecież zgłosić radnym.

   Pozostała część komentarza jest IMO nie na miejscu, więc uprzejmie proszę o zachowanie kultury wypowiedzi.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. placy zabaw juz pare jest. mysle ze warto zainwestowac w inne sprawy.zajecia w domu kultury ktory usycha. zorganizowac cos dla dzieci w lato bo nie ma nic. posprzatac ten bajzel i brud w dzielnicy.wiecej koncertow i festynow bo jest tylko jeden na farze. a oni tylko te place zabaw. dajcie juz spokoj z tym, tysiac innych pomyslow jest.

  OdpowiedzUsuń
 7. a radni niech sie bardziej zaangazuja bo naprawde slabo dzialaja. nic im sie nie chce robic dla dzielnicy. jakos to wszystko siada. nic sie nie dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 8. silownia na powietrzu by sie przydala. ferie zimowe i letnie aby cos sie dzialo. wycieczki dla dzieci i emerytow. jakis fajny koncert. tysiac pomyslow ale trzeba ruszyc glowa.

  OdpowiedzUsuń