wtorek, 7 października 2014

Spotkanie Rady Dzielnicy Biskupice, 7 października 2014 [RELACJA]

fot. littlevisuals.co | Atmosfera na posiedzeniach rady
 bywa gorąca...
Po ponad miesięcznej przerwie Rada Dzielnicy Biskupice spotkała się, by podjąć ostatnie w tym roku uchwały finansowe i odnieść się do bieżących spraw z życia naszej społeczności. Zapraszam do lektury.

Podczas październikowego zebrania Rady Dzielnicy Biskupice wydarzyło się naprawdę sporo. Wyjątkowo, pozwolę sobie opisać jedynie to, co uważam za naprawdę ważne z punktu widzenia mieszkańców.

Z zasiadania w Radzie Dzielnicy zrezygnowała radna Maria Nuckowska. Pani Maria dołączyła do pozostałych radnych w lutym, po odejściu Bartosza Hołdernego, jednak z istotnych powodów osobistych musiała zrezygnować. Jej miejsce zajmie kolejna osoba z największą liczbą głosów otrzymanych podczas wyborów do rad dzielnic.

Za sprawą decyzji radnych nie dojdzie do skutku dzielnicowy turniej piłki nożnej. Zamiast niego, Rada zorganizuje turniej tenisa stołowego. O szczegółach poinformuję w osobnym artykule. Z organizacji turnieju piłkarskiego radni zrezygnowali ze względu na fakt, że zaledwie dwa miesiące temu identyczne wydarzenie zorganizowano na terenie jednej z biskupickich szkół.

Radni rozmawiali także o pierwszych efektach rekultywacji terenu przy ul. Hagera (to także teren dzielnicy Biskupice), gdzie dwa dni temu, m.in. przez uczniów biskupickiego Gimnazjum nr 20 zasadzone zostały drzewa. Przypomnę tylko, że rekultywacja objęła także rejon hałdy nad Bytomką, aż do ulicy Trębackiej.

Sporo miejsca poświęcono nowemu statutowi rad dzielnic w Zabrzu. Dokument uchwalony przez Radę Miasta zmienia niektóre obowiązki i uprawnienia rad, jednak nie będzie miał większego wpływu na dotychczas wypracowany model ich funkcjonowania.

Na 18 listopada (godz. 17.30) ustalony został wstępnie termin spotkania Rady Dzielnicy z mieszkańcami Biskupic. O wydarzeniu będę przypominał w miarę upływu czasu. Już teraz warto jednak pozbierać cenne uwagi/pomysły/zastrzeżenia, którymi później podzielimy się z radnymi.

Z kolei 11 listopada zaplanowane zostało wydarzenie o roboczym tytule "Święto Niepodległości dla młodzieży". Pod tym hasłem kryje się impreza kulturalna, za której przygotowanie odpowiada radny Paweł Zygmunt. Z założenia wydarzenie ma przyciągnąć młodych mieszkańców dzielnicy i miasta. Szczegóły radni dopiero ustalają.

W grudniu zorganizowany zostanie kolejny jarmark adwentowy. Tym razem radni zupełnie poważnie rozważają możliwość zorganizowania części tego klimatycznego wydarzenia pod gołym niebem. Według wstępnej propozycji radnych, część artystyczna nadal odbywać się będzie w domu kultury (tak, by występujące dzieci się nie zaziębiły), jednak stoiska z poczęstunkiem czy adwentowymi wyrobami mogłyby bez przeszkód stanąć na podwórku.

Radni poinformowali, że bank PKO BP będzie miał w Biskupicach nową lokalizację. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za miesiąc mieszkańcy dzielnicy swoje rachunki będą płacić pod adresem Bytomska 107 (dawny sklep z tapetami).

Rada Dzielnicy ustaliła, że zbada wnikliwie losy tzw. budżetu obywatelskiego w Zabrzu. Wszystko po to, by mieszkańcy Biskupic także mogli się aktywnie włączyć w podejmowanie decyzji o wydatkach z miejskiej kasy.

7 komentarzy:

 1. ta rada jeszcze istnieje ///

  OdpowiedzUsuń
 2. dzialajcie cos bo nic sie nie dzieje, nudy do kwadratu, ta praca spoleczna jakos nie wychodzi,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie marudź! jak sie nudzisz to złap sie roboty

   Usuń
 3. Po grzyba Radni zajmuja sie sprawa co do, ktorej nie maja uprawnien, ani nie lezy w ich gestii? Chodzi mi o lokalizacje agencji banku PKO BP? Czy w Biskupicach nie ma pilniejszych spraw do zalatwienia, niz zajmowanie sie sprawami prywatnego banku ? Rozumiem, ze Biskupice to dziura i nie mam nawet porzadnego bankomatu, ale Rada dzielnicy chyba nie tym powinna sie zajmowac? Chyba, ze sie myle i statut Rady sie zmienil.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisano by tu cokolwiek byle tylko sie czyms pochwalić. Co z tego ze to nie ich kompetencje ani zasługa, ciemny lud to kupi

   Usuń
 4. Przykro mi, jak czytam takie głupie komentarze ,a dla kogo jak dla mieszkańców jest ważna placówka PKO. Przede wszystkim placówka PKO jest ważna dla starszych osób by mogły zrobić opłaty lub pobrać pieniądze! To nie jest chwalenie tylko podstawowa sprawa dla naszych mieszkańców!

  OdpowiedzUsuń