środa, 29 maja 2013

770 lat Biskupic - logo na ścianie kamienicy na rogu Młyńskiej i Bytomskiej [ZDJĘCIE]

Kamienica stojąca na rogu ulic Bytomskiej i Młyńskiej od 20 lat pełniła funkcję biskupickiego "witacza". Monumentalny mural z wizerunkiem św. Jana Chrzciciela oraz napisem "Biskupice 750 lat" oglądali wszyscy, którzy od strony Zabrza docierali do Biskupic. Nadgryzione przez ząb czasu malowidło straciło już dawno swój urok, ale przypominało o dawnej, wyraźnie przemysłowej, potędze dzielnicy. Mural był jednocześnie "reklamą" zakładów FAZOS.

Na BOZYWERKU powstaje MURAL! Zobacz ZDJĘCIA!


fot. Google Street View | Stworzony na początku lat 90. malunek już nie istnieje.

Właśnie dziś, 29 maja dobiegły końca prace przy nowym malowidle na ścianie wspomnianego domu. Nowa grafika mało ma wspólnego z poprzednią.

Odnowioną i pomalowaną na żółto kamienicę zdobi od teraz logo przygotowane z okazji 770-lecia Biskupic. Jego autorem jest biskupicki gimnazjalista, Jacek Brogowski, który wygrał organizowany przed rokiem konkurs na logo obchodów biskupickiego jubileuszu.

Co sądzicie o nowym biskupickim "witaczu"?  :-)

fot. Łukasz Malina | Logo zaprojektowane przez Jacka Brogowskiego zastąpiło mural z lat 90.ZOBACZ TAKŻE:
CEGLANE BISKUPICE są piękne! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy Os. BORSIGA zorganizowali piknik [FOTORELACJA]
Biskupice w GOOGLE Street View [ZDJĘCIA]
"Kocham Biskupice". Dlaczego powstał ten BLOG? [CZYTAJ]

20 komentarzy:

 1. Ładniejsze od starego , ale jednak brakuje mi na nim daty powstania Biskupic czyli 1243 r.

  OdpowiedzUsuń
 2. skoro jest napisene ile już mają lat to łatwo wywniskować datę powstania ...

  OdpowiedzUsuń
 3. nie jest latwo. w przyszlym roku bedzie juz blad!

  OdpowiedzUsuń
 4. nie jest źle, ale bardziej przypadła mi do gustu wersja która wygrała konkurs.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie narzekajcie tak, bo biskupiccy mistrzowie bazgrania po murach sprayem szybko wezmą się do roboty i dopiszą tam coś od siebie. Niekoniecznie jednak datę 1243. :|

  Swoją drogą, ostatnio przybyło sporo wulgarnych napisów na biskupickich murach i może już najwyższa pora, by coś z tym zrobić? Jakieś pomysły? Może patrole sąsiedzkie? A może wystarczy, że operatorzy monitoringu miejskiego będą bardziej skupieni na swojej robocie? Jeden z takich idiotycznych napisów pojawił się m.in. na stojącym w zasięgu kamery miejskiego monitoringu szalecie miejskim. Zresztą, Dom Kultury też już jest znów pobazgrany. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pomysł "patroli sąsiedzkich" chyba jednak bardziej do publikacji sf pasuje proszę Pana. więcej realnego poglądu na sprawę.

   Usuń
  2. Pomysł jak pomysł, nie będę go szczególnie bronił. Zdaję sobie sprawę, że droga do pozytywnych zmian nie jest łatwa. Faktem jest, że obecnie wandale niszczą dzielnicę zupełnie bezkarnie. I to nie są jakieś dzikusy z obcych nam krain, jeśli Drogi Autochtonie wiesz, co mam na myśli. Wystarczy, że jako aktywna społeczność nie będziemy dłużej przymykać oczu na niszczenie biskupickiej przestrzeni publicznej. Wiem, że to nie jest łatwe w realizacji, ale w tej chwili nie robimy nic by problem rozwiązać.

   Usuń
  3. o Biskupicach mówić źle od dawna jest łatwo, mówić o zmianach w formie życzeniowej również. Nie tędy droga moim zdaniem. Pan jako przedstawiciel mediów wie to najlepiej (negatywna informacja sprzedaje się lepeij). Dopóki sami nie mówimy o Naszej Dzielnicy dobrze nic sie nie zmieni (niestety nie wystarczy kilka klimatycznych zdjęć i kolejny przemarsz z aparatami). takie same problemy z wandalami mają inne dzielnice i miasta! Skończmy z tym że u Nas jest najgorzej to już jakiś czas nie jest niemodne!

   Usuń
  4. Chętnie poznam Pana osobiście, skoro ma Pan tak jednoznaczny pogląd na poprawę sytuacji w naszej dzielnicy. Proszę napisać, co Pan proponuje w kontekście Biskupic? Co Pan może zrobić lub robi dla dzielnicy? Powierzchnia tego bloga jest do Pana dyspozycji. Dobrze byłoby, gdyby przedstawił Pan swoje pomysły, by wszyscy mogli sobie wyrobić zdanie na ich temat i oczywiście pomóc Panu je realizować.

   Zapraszam i pozdrawiam! :)

   Usuń
 6. A gdzie nasz
  herb ze sciętą głową Jana Chrzciciela?
  Jest oki ale mogło być bardziej wypośrodkowane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się nowe logo(widziałam w realu). Cieszy to, że autorem jest młody człowiek z naszej dzielnicy.
  Najczęściej słyszymy narzekania na młodzież, nie zawsze jest to zasadne.
  Nauczmy się cenić takie akcje, gdzie rezultaty są widoczne ( w dosłownym znaczeniu) gołym okiem.
  Gratuluję pomysłu.

  Mieszkanka Biskupic

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzieliscie boisko na placu zabaw obok ABC duzo kamieni i jeszcze wiecej nierówności ?? MImo tego grupa chłopaków ok 14 osób gra tam co 3 dni zróbmy cos z tym boiskiem osoby które to czytają mają na to wpływ ;D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra wrzutka dla radnych dzielnicy. Może znajdą jakieś rozwiązanie? W środę (5 czerwca) o 18.00 można ich o to zapytać podczas comiesięcznych obrad w domu kultury.

   Usuń
 9. Witam. ściana "ozdobiona" logiem 770 lat Biskupic aż prosi sie o prawdziwy mural. można było dużo lepiej ją wykorzystać. trudno jaka Dzielnica takie malowidło. może pozostałą znaczną część zagospodarować np wariacją na temat loga?! warto bo pozostanie na lata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co rozumiesz przez "prawdziwy mural"? Może masz jakieś konkretne pomysły? Przykłady? (mnie osobiście podobają się niektóre murale powstające podczas Street Art Festivalu w Katowicach, ale nikomu w Biskupicach nie przyszło chyba jeszcze do głowy, by zaprosić tu do malowania artystów z zewnątrz - piszę "chyba", bo może w przeszłości takie pomysły już były? Może warto do nich wrócić?).

   Jak dla mnie, nowy malunek to prosty symbol przypominający o jubileuszu. Nie rozumiem jednak, co masz na myśli pisząc, że "jaka dzielnica takie malowidło". Logo jest proste, czytelne i estetyczne. Czy do końca oddaje "genius loci" Biskupic? Nie będę się spierał. Bryła kościoła św. Jana Chrzciciela na pewno jest jednak na tyle charakterystyczna by kojarzyła się właśnie z Biskupicami.

   Idę o zakład, że jeśli dobrze poszukać... w kasie Urzędu Miasta znajdzie się kilka tysięcy złotych na farby by w Biskupicach pomalować jeszcze jakąś ścianę. Może więc warto przestać być anonimowym komentatorem i zorganizować taką właśnie pozytywną akcję? :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. bardzo konkretne! nie miejsce chyba jednak tu i teraz- dla jasności jednak - nie krytykuję formy logotypu rocznicy \uważam jednak iż pozostałą część budynku można zagospodarować choćby nowoczesną wariacją "graficiarską" oddającą np elementy architektury Biskupic. wolna myśl nie koniecznie tu chyba jak wspomniałem na wstępie. idę o zakład cytując Pana że w kasie miejskiej nie trzeba szukać pieniędzy bo można ich tam nie znaleźć. zgadzam co do pozytywnych akcji - zawsze warto! i jedno jeszcze - proszę szanować pozorną "anonimowość komentatota" - sam Pan takie prawo wypowiadającym tu udostępnił. Życzę większego zainteresowania tu i liczniejszej aktywności nawet "anonimowych komentatorów".

   Usuń
 10. Logo mi się podoba ale jednak czegoś tu brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 11. a moze by tak poprostu odmalowac niektore stare familoki I juz byloby piekniej.nie tylko tu na tak zwany wjazd a dalej szaro.ponuro.szkoda! wiecej koszy na smieci!!!I miejsc dla dzieci bez psich odchodow I porozrzucanych butelek......I cos na obojetnosc.....co dla niektorych...ohh nasze Biskupice......

  OdpowiedzUsuń
 12. a moze by tak poprostu odmalowac niektore stare familoki I juz byloby piekniej.nie tylko tu na tak zwany wjazd a dalej szaro.ponuro.szkoda! wiecej koszy na smieci!!!I miejsc dla dzieci bez psich odchodow I porozrzucanych butelek......I cos na obojetnosc.....co dla niektorych...ohh nasze Biskupice......

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie jestem za odnowieniem boiska na placu zabaw.

  OdpowiedzUsuń