poniedziałek, 20 października 2014

Nieregularny przegląd informacji z Biskupic [NPI #2]

Zapraszam do krótkiego przeglądu wydarzeń/ciekawych informacji z dzielnicy. Jeśli pominąłem coś istotnego, dajcie znać w komentarzach!

***

NIEREGULARNY PRZEGLĄD INFORMACJI z Biskupic, 20 października 2014

# Turniej tenisa stołowego w Biskupicach [ZAPOWIEDŹ]

Autor plakatu: P. Zygmunt
W najbliższą sobotę, 25 października w Biskupicach rozegrany zostanie Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rady Dzielnicy Biskupice. Za merytoryczne przygotowanie zawodów odpowiada społecznik i doświadczony trener kilku pokoleń tenisistów stołowych, Jan Grądalski (kontakt dla zainteresowanych udziałem w turnieju: Ryszard Szymczyk,  tel. 693 849 264).

Tenis stołowy to wciąż jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych wśród młodych osób. Stoły do "ping ponga" to obowiązkowe wyposażenie szkół, domów kultury czy osiedlowych parków. W Biskupicach ogólnodostępne stoły do gry znajdują się obok placu zabaw przy ul. Kasprowicza.# Wielka przeprowadzka porodówki!

fot. materiały prasowe Szpitala Miejskiego w Zabrzu.
Już za kilka dni rozpocznie się wielka operacja przeprowadzania zabrzańskiej porodówki z Placu Traugutta do Biskupic, gdzie z końcem października pracę rozpocznie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. profesora Wojciecha Starzewskiego.

O tym nowoczesnym obiekcie szerzej pisałem kilka tygodni temu. Co ciekawe, pomiędzy 26 a 31 października w Zabrzu nie będą się rodzić dzieci. W tym właśnie czasie oddziały ze starej placówki zostaną przeniesione wraz z personelem do nowej lokalizacji.

Pierwsze dziecko urodzi się tu najpewniej już 1 listopada.

# Wybory coraz bliżej

16 listopada wybierzemy nowych radnych i prezydenta miasta. O zbliżających się wyborach przypominają niechybnie zaśmiecające naszą przestrzeń plakaty kandydatów. W Okręgu wyborczym nr 3, do którego należą Biskupice startuje aż 90 kandydatów, którzy walczą o 7 mandatów w Radzie Miasta Zabrze.

Wśród osób, które zabiegają o nasze głosy nie brakuje dotychczasowych radnych, ale jest także sporo nowych twarzy. Niewiele jednak wiadomo na razie o programach kandydatów, a w szczególności o pomysłach dla naszej dzielnicy.

# Parafia WNMP ma swoje... radio!

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zabrzu-Biskupicach wkracza śmiałym krokiem w "internety". Księża nadają własną audycję za pośrednictwem strony internetowej parafii. Parafialne radio otrzymało intrygującą nazwę "Wniebowzięta". Nie miałem okazji posłuchać, ale najbliższa "emisja programu" już w środę o godzinie 18.00.

# Siltech fedruje w Polu Biskupice

Na blisko siedem lat powinno wystarczyć węgla prywatnej kopalni Siltech, która działa tuż obok Biskupic i wydobywa węgiel z Pola Biskupice. Jej właściciel opowiedział niedawno o planach na przyszłość zakładu portalowi nettg.pl.

- Fedrujemy na resztkach. Gdybyśmy mieli złoże, można by uruchomić ścianę i pokusić się o wydobycie rzędu nawet 10 tys. t na dobę. A tak dysponujemy trzema kombajnami chodnikowymi, wyciągając węgiel przenośnikami. Ludzie pracują w systemie trzyzmianowym. Być może z czasem przejdziemy na system pracy obowiązujący w PG Silesia. Chodzi o maksymalne wykorzystanie maszyn. No i o fedrowaniu na zwały nie ma mowy. Zbyt musi być zapewniony - mówi o pracy kopalni Jan Chojnacki.

Cały artykuł o kopalni bliskiej wielu biskupiczanom przeczytacie tu.

# Koncert w Fortepianarium przy ul. Hagera 41

Miłośnicy akordeonów mają w najbliższą niedzielę (26 października, dawny Dom Kawalera przy ul. Hagera 41, godz. 17.00) niepowtarzalną okazję, by posłuchać w Biskupicach brzmienia właśnie tych instrumentów.

Koncert zatytułowany "Czar guzików" zagrają Agnieszka Bagińska i Michał Kubarski. W programie utwory takich kompozytorów jak: J.S. BACH, A. VIVALDI, A. KRZANOWSKI, O. ECKLEMANN, C. GARDEL, N, ZIVKOVIC, Y. TIERSEN, W. SIEMIONOV, E. DERBIENKO.

Wstęp na koncert jest płatny. Bilety-cegiełki kosztują 5 złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na rozwój Fortepianarium, jako klubu muzycznego, w którym można słuchać muzyki granej na żywo.

Słyszeliście o czymś ważnym? Chcecie się tym podzielić z innymi mieszkańcami Biskupic? Komentujcie!

7 komentarzy:

 1. Kolejna akcja rady dzielnicy a Zgrzędka znów nie było i co on chce reprezentować w Radzie miasta??? skoro na szczeblu dzielnicowym go nie ma i się nie sprawdza !!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielkie pingpongowe święto
  w Zabrzu – Biskupicach

  W otwartym turnieju tenisa stołowego o Puchar Rady Dzielnicy Biskupice rozegranym 25.10.2014 r. startowało 79 zawodniczek i zawodników z Zabrza, Gliwic, Rudy Śląskiej, Mikołowa, Tych, Chorzowa i Tarnowskich Gór.
  W młodszych rocznikach na starcie stanęli reprezentanci 24 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród tak doborowej stawki dobrze wypadli reprezentanci Zabrza.
  Bartłomiej Łysakowski z SP31 Zabrze reprezentujący UKS Trampkarz 22 Zabrze Biskupice wywalczył srebrny medal. Brązowe medale dla naszego miasta wywalczyli Aleksander Szczygieł z UKS Trampkarz 22 oraz Łukasz Nowak z UKS Quo Vadis Makoszowy.
  W turnieju rywalizowali także amatorzy w 4 kategoriach kobiet i mężczyzn do lat 40 i powyżej.
  Wielkim zaangażowaniem przy organizacji turnieju wykazał się Radny Dzielnicy Biskupice Ryszard Szymczyk. Duży wkład pracy włożył również Jan Zygmunt Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 22 w Zabrzu-Biskupicach. Zawody prowadził trener tenisa stołowego UKS Trampkarz 22 Jan Grądalski.
  Wyniki:
  Dziewczęta – rocznik 2002 i młodsze:
  1. Martyna Mędrala SP30 Ruda Śląska UKS Wolej Ruda Śląska
  2. Hanna Przywuska SP39 Gliwice KTS Kolejarz Gliwice
  3. Agnieszka Mazur SP25 Zabrze

  Chłopcy – rocznik 2002 i młodsi:
  1. Jakub Przywuski SP39 Gliwice KTS Kolejarz Gliwice
  2. Bartłomiej Łysakowski SP31 Zabrze UKS Trampkarz 22 Zabrze
  3. Aleksander Szczygieł SP7 Zabrze UKS Trampkarz 22 Zabrze

  Dziewczęta – rocznik 1997 – 2001:
  1. Sylwia Sołtysik Gim2 Tarn. Góry MKS Skarbek Tarnowskie Góry
  2. Patrycja Szabat Gim14 Gliwice KTS Kolejarz Gliwice
  3. Roksana Palińska ZSG Chorzów UKS Chorzów

  Chłopcy – rocznik 1997 – 2001:
  1. Łukasz Szot Lic10 Zabrze UKS Spartakus Gliwice
  2. Daniel Krajewski UKS Chorzów
  3. Łukasz Nowak Tech2 Zabrze UKS Quo Vadis Makoszowy


  Kobiety – rocznik 1974 – 1996 (amatorki):
  1. Anna Kula Chorzów
  2. Patrycja Rębalska Zabrze
  3. Renata Malinowska Zabrze

  Mężczyźni – rocznik 1974 – 1996 (amatorzy):
  1. Krzysztof Zięty Tychy
  2. Marcin Kuchta Mikołów
  3. Daniel Biernacki Mikołów

  Mężczyźni – rocznik 1973 i starsi (amatorzy):
  1. Robert Klafczyński Zabrze
  2. Antoni Biadun Zabrze
  3. Rafał Serwata Tychy

  W rywalizacji amatorów mieszkańców dzielnicy Biskupice pierwsze miejsce zdobyli Patrycja Rębalska i Ryszard Szymczyk.
  Zdobywcy miejsc 1 – 3 w każdej kategorii otrzymali puchary, medale i dyplomy ufundowane przez Radę Dzielnicy Biskupice.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też tam byłam :)
  Z kandydatów do Rady miasta wybrałabym Kupkę i Nowakowską. Nowakowska bardzo dobrze spisywała się w roli prowadzącej, a Kupka (szok), że z tego co wiem przechodzi teraz trudny okres a jednak był. Pan Szymczyk- chwała mu za ten turniej. Rada dzielnicy ma 15 członków zapytam gdzie reszta?????? Z tego co czytam i słyszałam to Zgrzendek rzadko jest na akcjach rady dzielnicy( teraz tez go nie było) dla mnie jego start do RM to porażka.Sumując głosowałabym na Szymczyka, Nowakowską i Kupkę. Ale że z mojego okręgu staruje tylko Kupka więc ma mój głos :)
  Alicja N

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, zaś nagonka na Zgrzendka i krotka pamiec. Wezmy za przykład inna sportowa impreza - bieg ddzielnicowy? Kaj był Turek, Kaj był Urban? Zgrzendka tam widziałam. Może różnica polega na tym że wtedy było dużo czasów do wyborów i nie każdy w tym interes widział.... a teraz pewne osoby chcą się "pokazać".

  Dla jasnosci powiem ze nie wiem na kogo oddam swoj glos w wyborach, ale jak patrze na te nagonke na Zgrzendka to mi sie odechciewa w ogole pojsc na wybory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę Pana Turek przed biegiem był zaangażowany w organizacje biegu a po biegu kończył sprawy papierkowe tego nie widać .Z powodów rodzinnych nie mógł uczestniczyć w samym biegu.

   Usuń
 5. Witam
  Proszę Was nie włączajcie do naszej imprezy spraw z wyborami.
  Chodziło mi o to, aby znowu duża impreza się odbyła w naszej dzielnicy i żeby brało udział jak najwięcej młodzieży i dorosłych.
  Pomagali nam ludzie którzy chcieli i wierzyli ze się uda!
  I za to im bardzo dziękuję!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybory wyborami....
  Ludzie, którzy bywają na różnych imprezach dzielnicowych sami potrafią zauważyć i zweryfikować, kto się angażuje, a kto nie. Więc na nic tu przypisywanie sobie, czy innym jakichkolwiek zasług. Fakt, że rada ma 15 członków, to kojarzę twarzy może z sześciu, tych którzy w dzielnicy zawsze są obecni. Kto nie bywa, tylko zna z opowieści lepiej niech wstrzymuje się od nędznych komentarzy.
  Brawo, dla tych dla których los naszej dzielnicy nie jest obojętny i robią to ze szczerego serca, a nie dla jakichkolwiek korzyści!
  A reszta rady niech się wezmie do roboty!!!

  OdpowiedzUsuń