środa, 5 listopada 2014

Kandydaci do Rady Miasta Zabrze o swoich pomysłach: Maciej Zgrzendek

Kochani, od dawna powtarzam, że mój blog jest otwarty dla wszystkich, którzy mają ochotę wypowiedzieć się na temat spraw istotnych dla społeczności Biskupic. Dziś oddaję trochę miejsca Maciejowi Zgrzendkowi, który jako pierwszy zareagował na moją propozycję, by kandydaci do Rady Miasta Zabrze w Okręgu nr 3 zaprezentowali tu swoje pomysły dla dzielnicy.

Wszystko po to, byśmy mogli dokonać w miarę świadomego wyboru. Z możliwości wypowiedzi w blogu "Kocham Biskupice" skorzystali wcześniej także m.in. Jan Urban oraz Grzegorz Turek, którzy komentowali materiał dotyczący pełnej listy kandydatów do RM z naszego okręgu wyborczego.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich zainteresowanych taką formą kontaktu z wyborcami do przysłania mi swoich wypowiedzi na adres: lukaszmalina@wp.pl. Na ewentualne teksty kandydatów czekam do czwartku, 13 listopada, do 20.00. To deadline nie do przekroczenia.


UWAGA! Za publikację nie pobieram żadnej opłaty, nie ingeruję także w treść wypowiedzi kandydatów. Zaznaczam tylko, że nie opublikuję tekstów będących kopią tego, co wcześniej znalazło się w ulotce wyborczej. Tu ma być żywe słowo i dyskusja. Bo tego oczekujemy, jako wyborcy. A teraz oddaję już głos kandydatowi.


***

"Szanowni Mieszkańcy Biskupic,

Za kilka dni odbędą się wybory samorządowe, w których wybierzecie swoich reprezentantów do Rady Miasta na najbliższe cztery lata. Są to wybory szczególne, bowiem jeszcze nigdy Polska nie mogła liczyć na tak wysokie unijne dotacje na inwestycje. Od władz lokalnych zależeć będzie, ile z tych funduszy trafi do Zabrza i czy dotrą do Biskupic.

Nazywam się Maciej Zgrzendek i kandyduję do Rady Miasta z miejsca nr 1 listy Komitetu Wyborczego Wyborców LEPSZE ZABRZE. Dzięki uprzejmości redaktora Łukasza Maliny, mam przyjemność przedstawić Państwu argumenty, dlaczego warto oddać na mnie swój głos.

Na początek kilka słów o mnie. Mieszkam w Biskupicach od pierwszego roku życia. Mam 24 lata. Posiadam wykształcenie wyższe, z zawodu jestem menedżerem finansowym i specjalistą ds. komunikacji społecznej, ukończyłem dwa kierunki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Obecnie pracuję w bankowości i z tą branża wiążę swoją karierę zawodową. Jednocześnie pogłębiam swoją wiedzę na studiach uzupełniających. Ponadto biorę udział w projekcie realizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny i Narodowy Bank Polski nt. funduszy unijnych. Swoją wiedzę, energię i przedsiębiorczość chciałbym wykorzystać w Radzie Miasta pracując w komisji Budżetu i Inwestycji. Obecnie w tej  komisji nie zasiada żaden reprezentant Biskupic. Poniżej pragnę przedstawić swoje cele jako Radnego Miasta Zabrze.

Droga Biskupice – Zaborze, czyli komfort podróży i nowe miejsca pracy

Absolutnym priorytetem z punktu widzenia Biskupic jest budowa drogi łączącej naszą dzielnicę z Zaborzem. Inwestycja ta jest obiecywana od blisko dekady. Opracowane zostało Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe, z którego wybrano i zaakceptowano wariant przebiegu planowanej drogi, uzyskano ostateczną decyzję środowiskową, jednak rozpoczęcie budowy jest przesuwane z uwagi na brak środków. Polska w najbliższych latach otrzyma gigantyczne pieniądze z Unii Europejskiej. KWW Lepsze Zabrze postuluje, aby wykorzystać tę szansę i w Urzędzie zatrudnić najlepszych fachowców w zakresie pozyskiwania środków unijnych, którzy byliby wynagradzani w zależności od swojej efektywności. Z kolei ja, jako Radny z Biskupic dopilnuję, aby budowa w/w drogi w końcu się rozpoczęła. Ukończenie tej inwestycji nie tylko zwiększy komfort poruszania się pomiędzy tymi sąsiadującymi ze sobą dzielnicami, ale przede wszystkim będzie „łakomym kąskiem” dla inwestorów. Nie chodzi tu jednak o kolejne markety, które oferowałyby dla mieszkańców pracę za najniższą stawkę, lecz o przedsiębiorstwa z branży wysokich technologii, które gwarantowałyby godną płacę i dzięki którym mógłby powstać park naukowo-technologiczny czy klaster przemysłowy. 

Poprawa wizerunku dzielnicy i przywrócenie radości życia mieszkańcom

Biskupice nie potrzebują wyłącznie dużych inwestycji, ale także tych mniejszych, dzięki którym ulegnie poprawie wizerunek dzielnicy, a mieszkańcy na nowo będą dumni ze swojej małej ojczyzny. Remonty ulic i chodników, budowa siłowni na wolnym powietrzu, oświetlenie placów zabaw, remont zabytkowych kamienic czy zwiększenie ilości koszy na śmieci to tylko niektóre z nich. Takie inwestycje są na porządku dziennym w innych dzielnicach, dlaczego więc nie mogą być realizowane w Biskupicach? Potrzeba do tego silnego głosu w komisji Budżetu i Inwestycji.

Na wizerunek dzielnicy wpływ mają także osoby, które o każdej porze dnia urządzają sobie libację alkoholową na ulicy, a ulubionym miejscem jest przystanek Biskupice-Kościół. Instytucją, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa jest Straż Miejska. Nie sprawdza się ona jednak w naszym mieście, a roczny koszt jej utrzymania to 4 mln zł. Uważam, że należy zlikwidować Straż Miejską, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zwiększenie etatów w Policji, która ma większe uprawnienia.

Powyżej przedstawiłem cele, które bezpośrednio dotyczą Biskupic. Nie jest to jednak koniec tego, co chciałbym zmienić w Zabrzu. Jako KWW Lepsze Zabrze postulujemy m.in. budowę, remont i sprawiedliwe wykorzystanie lokali oraz budynków komunalnych, rozwój infrastruktury rowerowej oraz stworzenie miejskiej sieci wypożyczalni rowerów, a także przyjazną administrację. Urzędnik ma pomagać, a nie tylko kontrolować. Mieszkaniec po wizycie w urzędzie ma być w pełni usatysfakcjonowany.

W ostatnich wyborach samorządowych w Zabrzu frekwencja wyniosła 32,59%, ale w samych Biskupicach zaledwie 22,13%! Każdy głos jest ważny. Kiedy dostajecie kartę do głosowania, władza naprawdę jest w Waszych rękach. Użyjcie jej w dobrej sprawie.

Maciej Zgrzendek
Miejsce nr 1
KWW Lepsze Zabrze (Lista nr 25)"


ZADAJ PYTANIE KANDYDATOWI, komentarze są do Waszej dyspozycji!

16 komentarzy:

 1. 1. Drogę z Biskupic na Zaborze zobowiązała się zbudować Ikea, co postanowiono przy sprzedaży jej terenów pod inwestycję - ogromną jak na zabrzańskie warunki.
  2. Etaty w Policji nie leżą w gestii miasta, więc radzę się douczyć! Dlatego istnieje Straż Miejska, która jest służbą miejską. 4 miliony zł rocznie to nic w 800-milionowym budżecie.
  3. Czym chce Pan przyciagnąć "technologie"? To suchy slogan. Miejsca gotowe są od lat, markety są jedynymi chętnymi inwestorami, nie ma Pan na to wpływu.
  4. Premie za efektywność zdobywania funduszy? Tzn te premie miałby dostać pan? A jakim prawem? Wydatki administracyjne trzeba ucinać a nie zwiekszać, a pozyskiwanie funduszy to bedzie wasz obowiazek! Zresztą obecna władza funduszy zdobyła mnóstwo a wcale lepiej nie jest.
  5. Dlaczego opuścił Pan i koledzy Twój Ruch? Jak doszło do nawiązania współpracy z OROM? Jestem ciekawy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pytania.

   1. Na tę chwilę wiadomo, że IKEA zobowiązała się połączyć ul. Lompy z Drogową Trasą Średnicową. O drodze Biskupice-Zaborze nie było ani słowa. Jeśli już jesteśmy przy temacie sklepu IKEA, to warto wspomnieć, że miasto Zabrze zobowiązało się do makroniwelacji, czyli wyrównania terenu. Koszt tego przedsięwzięcia to około 5 mln zł. Grunty zostały sprzedane za 22 mln zł, ale tylko 10% należało do miasta.

   2. To ja radzę Panu się douczyć – art. 13 ust 4 ustawy o Policji. Miasto Zabrze ma możliwość wsparcia Policji poprzez finansowanie tworzenia dodatkowych etatów, przedłużając czas pracy oraz przyznając nagrody dla funkcjonariuszy.

   3. Kluczem do przyciągnięcia inwestorów są innowacje. Gdy na studiach miałem zajęcia z praktykami biznesu na temat klastrów, natychmiast pomyślałem, że jest to możliwe do realizacji w Zabrzu! Mamy przecież otwarty od 2012 roku wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, a także mieści się tutaj siedziba Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi oraz Śląskie Centrum Chorób Serca. Dysponujemy więc zapleczem naukowym i praktycznym. Czas na przedsiębiorstwa, które zajęłyby się produkcją sprzętu medycznego i zatrudniłyby mieszkańców!

   4. Premie dostaną urzędnicy, a nie Radni. Proszę czytać uważniej. KWW Lepsze Zabrze postuluje nową jakość w Urzędzie Miasta. Nazywamy to przyjazną administracją. Nie chcemy, aby urzędnik traktował swoją pracę jako konieczność odsiedzenia 8h i otrzymanie stałej pensji. Urzędnik, w zależności od wydziału ma być wynagradzany premiowo.

   5. Dziurawa droga czy nieoświetlony plac zabaw nie jest ani lewicowy, ani prawicowy. Jest zabrzański. Moją partią jest Zabrze. KWW Lepsze Zabrze to właśnie grupa mieszkańców miasta z różnych stowarzyszeń i ruchów miejskich, którzy chcą gruntownie odmienić standardy zarządzania miastem oraz poprawić warunki życia w nim.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. czekamy na odpowiedż

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej drodze z z Biskupic na Zaborze czy też odwrotnie można gdzieś przeczytać czy była to tylko informacja dla wtajemniczonych?
  Mylę się czy Straż Miejska finansowana jest przez gminy? jeśli tak to jej zlikwidowanie przynniesie oszczędności które można przesunąć w inne miejsce. Skoro miasto dofinansowało policję to znaczy że można a jak można to właśnie te pieniadze mogłyby pójść do policji. Np na komisariat policji w Biskupicach bo Trocera to trochę za daleko. A co do miejsc pracy, to chyba jednak markety dają te miejsca i tam na pewno są umowy, może nie cuda jakieś, ale jednak. W przeciwieństwie do prywatnych punktów, i to nie tylko o sklepy chodzi, żeby była jasność ale handel ogólnie. Przede wszystkim trzeba zadbać o miejsca pracy dla osób bez wyższego wykształcenia bo im jest najtrudniej. Są spychani na margines a nie każdy ma tyle samozaparcia zeby pójść do szkoły w wieku mocno pozaszkolnym :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest Pan nie od dziś w Radzie Dzielnicy co Pan dopilnował i zrobił dla Dzielnicy? Nie myślę o festynach ,biegach i pinpongach....Ile razy dzwonił pan do straży miejskiej /może być biling/odnośnie libacji alkoholowych przy przystanku Biskupice Kościół lub skwerek przy ul Kossaka ......Myślę że miał
  Pan okazję aby najpierw wykazać się w pracy społecznej /za darmo/ dla dzielnicy , aby tak bardzo ubiegać się o mandat płatny.Co pan zrobił ? Konkrety.........

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w Radzie dzielnicy od 2013 roku. Co prawda pisałem już o tym pod innym wpisem na tym blogu, ale przekopiuję. Członek Rady Dzielnicy może wyłącznie przedstawiać wnioski, postulaty i uwagi Radzie do ich rozpatrzenia. Za wykonywanie uchwał odpowiedzialny jest Zarząd, a do reprezentowania Rady na zewnątrz Przewodniczący Zarządu.

  Wnioski, które zgłosiłem w ciągu tej kadencji na posiedzeniu Rady:
  - remont nawierzchni drogi ul. Kossaka od ul. Blani do ul. Chrobrego ze szczególnym uwzględnieniem fragmentu na wysokości SP21, gdzie rok temu trzeba było jechać slalomem,
  - remont nawierzchni dróg ul. Blani, ul. Mrozka, ul. Hutnicza, ul. Goły, ul. Chrobrego (od ul. Kossaka do ul. Bytomskiej),
  - oświetlenie parku u zbiegu ulic Kossaka i Chrobrego,
  - budowa chodnika oraz naprawa oświetlenia wzdłuż ul. Drzymały, tak by zwiększyć bezpieczeństwo pieszego dojścia do posesji zlokalizowanej na tej ulicy,
  - zmiana zadań patroli policji/SM - zamiast szukać wagarowiczów w rejonach SP21 i GIM20, zając się problemem regularnych libacji o każdej porze dnia na przystanku Biskupice-Kościół,
  - ustawienie słupków na chodniku przy Domu Kultury, aby uniemożliwić parkowanie w tym miejscu. Stojące samochody ograniczają widoczność osób wyjeżdżających z posesji Kossaka 19,
  - remont nawierzchni drogi dojazdowej do posesji ul. Kossaka na wysokości ul. Hutniczej (zapomniałem numerów tych bloków),
  - usunięcie lub zasłonięcie śmietników na przystanku Biskupice-Kościół, które teraz wraz z Panami mającymi libację na przystanku, stanowią świetną wizytówkę dzielnicy w oczach osób przejeżdżających przez Biskupice lub (o zgrozo!) wysiadających na tym przystanku.

  Niemoc w realizacji kilku wniosków zmobilizowała mnie do kandydowania do Rady Miasta. Na remonty rzekomo nie ma pieniędzy, a np wniosek dotyczący śmietników na przystanku jest w trakcie realizacji, choć zgłosiłem go we wrześniu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo za kreatywność. Byłby Pan idealnym Radnym. A tak serio jest Pan pewny że to Pana pomysły?

   Usuń
  2. Problemy, które wskazałem we wnioskach nie wymagają wielkiej kreatywności. Można je dostrzec gołym okiem.

   Usuń
 6. Ostro się promuje na tej stronie tylko jednego kandydata, czyżby to jakiś znajomy właściciela bloga? Bezstronność na najwyższym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Łukasz zaznaczyl że każdy może tu pisac. Po co ci te brzydkie insynuacje??? Żenua...

   Usuń
 7. I wszyscy Anonimowi :) Żałosne naprawde, zamiast zadawac konkretne pytania to i tak rzucacie kłody pod nogi. Co za Naród... Dalia.

  OdpowiedzUsuń
 8. z tego mi wiadomo, pomysł drogi Biskupice - Zaborze jest nierealny. Był projekt drogi Nowo Rymera. czyli połączenie Rymera - Hagera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nierealny? Bo co? Bo urzędnicy tak powiedzą? Pora wymienić ich na lepszy model. Ten sie już mocno zużył! Nie głosujcie na ekipę Szulikowej bo to stracone lata dla Zabrza! Skuteczni już się "wykazali" przez osiem lat!!!

   Usuń
  2. Projektów dróg w Zabrzu jest kilka - Nowopiłsudskiego, Nowohagera, Noworymera, Nowoszkubacza czy tzw. Wschodnia Obwodnica Zabrza, czyli droga Biskupice-Zaborze Północ. Każda z tych dróg prędzej czy później powstanie, za 5, 10 czy 15 lat. Moim celem, jeśli zostanę Radnym Miasta Zabrze, będzie dążenie do tego, aby najwyższy priorytet miała budowa drogi Biskupice-Zaborze.

   Usuń
  3. Nierealny-bo drogi. Co widać bo budowie pomnika pod tytułem stadion Górnika
   Zabrze. Mam wrażenie ze inicjatywa powstała zgodnie z zasadą "chleba i igrzysk"

   Usuń