niedziela, 16 listopada 2014

Wybory 2014 w Zabrzu [WYNIKI]: Małgorzata Mańka-Szulik prezydentem. Kto w nowej Radzie Miasta?

Choć wciąż nie znamy oficjalnych wyników wyborów samorządowych 2014 (brawo PKW!), to z obliczeń zaprezentowanych przez poszczególne komitety wyborcze w Zabrzu wiemy, jak podzielony został wyborczy tort. Ewentualne zmiany będą już zapewne kosmetyczne. Zwycięzcą wyborów na urząd prezydenta jest Małgorzata Mańka-Szulik z 63-proc. wynikiem, a jej komitet zdobył 12 mandatów Rady Miasta. Kolejne: PO - 7, PiS - 5, SLD - 1.

Jak podaje PKW, frekwencja wyborcza w Zabrzu, na godzinę 17.30, wyniosła niespełna 24 procent. Zabrze może się "poszczycić" NAJNIŻSZĄ FREKWENCJĄ w całym woj. śląskim.

Jeśli wierzyć danym nieoficjalnym, to ostateczna frekwencja w Zabrzu wyniosła nieco ponad 29 proc., co przekłada się na 40 tys. wydanych kart do głosowania. Liczba uprawnionych to 140 tysięcy...

Przypomnę, że w okręgu wyborczym nr 3 (Biskupice, Zaborze, Kończyce, Pawłów, Guido i Makoszowy) o mandaty radnych miejskich ubiegało się aż 90 kandydatów. Już wkrótce dowiemy się, który z nich zasiądzie w nowej Radzie Miasta Zabrze.


Wyniki WYBORÓW 2014 ZABRZE

Wyniki wyborów 2014 na urząd prezydenta miasta Zabrze:


STAN NA 5.38 rano: Według informacji przekazanych przez KWW Małgorzaty Mańki-Szulik w nocy z niedzieli na poniedziałek - kandydatka i dotychczasowa prezydent miała uzyskać 64 proc. głosów. Jej komitet ogłosił już zwycięstwo. Zwolennicy obecnej prezydent podali także, że liczą na 12 mandatów w Radzie Miasta.
To dane nieoficjalne, z blisko połowy komisji wyborczych w mieście.
Kolejne miejsca, według doniesień ze sztabu "Skutecznych", zajmują: Tomasz Olichwer (18 proc.), Jerzy Pabis (6 proc.), Elżbieta Kaczmarek-Huber (5 proc.), Jarosław Więcław (5 proc.) i Sebastian Trzensiok (2 proc.).
Wiarygodne dane poznamy dopiero, gdy komunikat wyda Państwowa Komisja Wyborcza. Ta jednak, jak wynika z informacji przekazanych do mediów, w nocy miała poważne problemy ze zliczeniem głosów. Awarii uległy systemy informatyczne. Podanie oficjalnych wyników może się więc opóźnić o co najmniej kilka godzin.


O urząd prezydenta Zabrza ubiegali się:

KACZMAREK-HUBER Elżbieta Regina, zam. Zabrze, wiek: 60, KWW Lepsze Zabrze

MAŃKA-SZULIK Małgorzata Maria, zam. Zabrze, wiek: 59, KWW Małgorzaty Mańki-Szulik

OLICHWER Tomasz Andrzej, zam. Zabrze, wiek: 50, KW Platforma Obywatelska RP

PABIS Jerzy Bogusław, zam. Zabrze, wiek: 62, KW Prawo i Sprawiedliwość

TRZENSIOK Sebastian, zam. Zabrze, wiek: 41 lat, KW Ruch Autonomii Śląska

WIĘCŁAW Jarosław Arkadiusz , zam. Zabrze, wiek: 45, KKW SLD Lewica Razem


Wyniki wyborów 2014 do Rady Miasta Zabrze (NIEOFICJALNE):

KWW M. Mańki-Szulik zdobył 12 mandatów w Radzie Miasta Zabrze:

Antoni Strzoda (w miejsce prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik), Łukasz Pach (w miejsce wiceprezydenta Krzysztofa Lewandowskiego), Joachim Wienchor, Janusz Bieniek, Elżbieta Adach, Łucja Chrzęstek-Bar, Marian Czochara, Krzysztof Partuś, Dariusz Walerjański, Krystian Jonecko, Czesława Kowalczyk, Damian Trześniewski

Pozostałe komitety:

PO: Tomasz Olichwer, Grzegorz Olejniczak, Przemysław Juroszek, Łukasz Urbańczyk, Brygida Sarad, Rafał Marek, Urszula Potyka

PiS: Bogusław Znyk, Adam Ilewski, Mirosław Dynak, Borys Borówka , Jan Dąbrowski

SLD: Alojzy Cieśla

Z powyższego zestawienia wynikałoby, że Biskupice nie będą miały w Radzie Miasta ani jednego reprezentanta (zamieszkałego w naszej dzielnicy).

To wciąż nieoficjalne dane, które mogą ulec zmianie.

Oficjalne dane poznamy dopiero w komunikacie Miejskiej Komisji Wyborczej. 

29 komentarzy:

 1. Wstyd za frekwencję - ludzie tylko tu śpią? I żeby było jasne nie zniosę tekstów typu "ludzie są zmęczeni Szulikową dlatego nie poszli" itp. To najgłupsze co można napisać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ogromny wstyd, że Zabrze znów znajdzie się w niechlubnej grupie miast o najniższej frekwencji wyborczej. Jak to jest, że jako mieszkańcy na to pozwalamy? Przydałaby się solidna diagnoza socjologiczna. No, ale poczekajmy na ostateczne dane. Może jednak cokolwiek zmieni się na plus względem poprzednich statystyk?

   Usuń
 2. Nie musimy czekać na oficjalne dane, żeby wiedzieć, jak głosował pan Łukasz Malina, sam nam to oznajmił w agitacyjnym tekście z wyjątkowym brakiem klasy. Mieszkańcy Zabrza jednak kolejny raz pokazali, że mają oczy otwarte i umieją samodzielnie myśleć!!! Wiem, że mój wpis zostanie zostanie szybko usunięty przez pana Malinę, już nieraz pokazał swój brak poziomu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepisuje receptę : maść na ból dupy, używać dopóki nie przejdzie zachłyśnięcie się Skutecznymi dla Zabrza, którzy skuteczni wcale nie są!

   Usuń
  2. Loool... tak bardzo was boli co malina napisał??? tak trudno pogodzić się że zabrzanie jednam maja gdzieś skutecznych i wybory wogole i że kisicie sie we własnym sosie...

   Usuń
  3. @Anonim

   Jako wyborca czuję się urażona sposobem prowadzenia przez Pana/Panią kampanii wyborczej. Na podstawie Pani/Pana wpisów można łatwo wydedukować, że jest Pani/Pan zaangażowana bardzo mocno w działalność SdZ. Stąd też moje pytanie: dlaczego nie umieszczono pod tym subiektywnym wpisem Pana Maliny (który przynajmniej nota bene uzasadniał swoje stanowisko) żadnej wypowiedzi merytorycznej odwołującej się do przywołanych argumentów? Mnie sposób komunikacji z wyborcami na zasadzie kierowania epitetów wobec rozmówców (a tak należy traktować osoby wypowiadające się m.in. na forach internetowych) razi nie tylko ze względów stricte estetycznych, ale również dlatego, że obraża on wyborców, traktuje się ich jako osoby, które nie są w stanie podjąć racjonalnej decyzji na podstawie własnych obserwacji. A fakty są takie, że sytuacja ekonomiczna Zabrza jest gorsza w porównaniu z pozostałymi miastami GZM. Od 2008 roku wzrasta bezrobocie. W okresie 2008-2013 liczba ta wzrosła o prawie 9 pkt. proc.! Co z małą przedsiębiorczością? Na terenie Zabrza funkcjonuje znacznie mniej przedsiębiorstw "miś" niż wynosi średnia dla GZM. Sposób prowadzenia kampanii jaki został zastosowany w tym roku przez SdZ będzie przeze mnie na pewno uwzględniony przy podejmowaniu decyzji za cztery lata.
   A.

   Usuń
  4. @Anonimie ŁM - nie wysilaj się już, czego byś nie powpisywał jako Anonim i inni oburzeni, nie zatrzesz niesmaku wywołanego rzeczonym tekstem, i nie idzie o to, CO napisałeś, ale JAK!!! Nota bene - wyborcy pokazali, że są "w stanie podjąć racjonalną decyzję na podstawie własnych obserwacji" (rozumiem, że co nie po twojej myśli, to oczywiście nieracjonalne). A "sposób komunikacji z wyborcami" na forach to razi cię "ze względów stricte estetycznych" ? a nie etycznych?!

   Usuń
  5. @ Anonim

   Szanowna Pani / Szanowny Panie,
   gwoli wyjaśnienia mojej tożsamości: moje inicjały to nie ŁM, a AP:)
   Po drugie – względy etyczne są dla mnie ważne, jeśli chodzi o głosowanie – to też zostało uwzględnione w mojej wypowiedzi, gdzie drugi człon wspomnianego zdania odnośni się właśnie do tego, że obraża się rozmówców. Nie chodzi mi o Pana Malinę, ale również o innych dyskutantów, którzy próbowali wprowadzić elementy merytoryczne do dyskusji. Truizmem jest stwierdzenie, że rozmowa na forum internetowym odbywa się dwutorowo. Stąd też gdy pojawia się argument przeciwko obecnym władzom, istnieją możliwości uzasadnienia swojego stanowiska. Tego jednak zabrakło u zwolenników SdZ. Jeśli chodzi o analizę wyników wyborczych, a także zachowań wyborczych, to musimy na to poczekać. Obawiam się, że niestety wygrała wyborcza absencja.
   Z poważaniem,

   Aneta Pazik

   P.S. Szkoda, że Pani / Pan Anonim nie odniósł / osła się do mojej wypowiedzi dotyczącej bezrobocia, czy też mśp.

   Usuń
 3. zastanawiam się czy na frekwencję nie ma wpływu dawno nieaktualizowana baza uprawnionych do głosowania. Przydałoby się bliżej przyjrzeć tematowi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, a nawet wiem to Panie Arturze że baza została właśnie zaktualizowana po spisach, a także na bieżąco zgodnie z zglaszanym zameldowaniem. Zniknęły martwe i "wyjechane" dusze zalegające na biskupickich adresach. Też martwi mnie niska frekwencja i.zastanawiam się jakie są jej przyczyny. Jedyny czynnik, którego nie znamy a może mieć wpływ to emigracja "na czarno". Swoją drogą z ciekawości proszę o odpowiedź jak Pan chce "się bliżej przyjrzeć tematowi" uprawnionych do głosowania!!!

   Usuń
 4. Panie Arturze Wiercioch oczekuję odpowiedzi na moje pytanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Glosy w Biskupicach podzielone na 8 kandydatów... Jak nam to wyszlo...??? Dzielnica nie ma wcale Radnego...:-((( a z nowych ugrupowań nikt nie przeszedł... Tak się kończy wielki podział i krytyka innych na tym forum :-( :-( :-( Tyle PAN Malina i spółka wypracowali... Dziękujemy :-( !!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak trzymać p.Malina może ludzie w Biskupicach zaczną mysleć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. p. malina tez niech zacznie myśleć!

   Usuń
 7. Myślę, że to nie p. Malina, tylko nasz kochana, Rada Dzielnicy i poszczególni radni, którzy teoretycznie robili wiele a w efekcie tworzoną "jakąś tam demokrację rozbili w mak. Walka o wpływy, zawiść o to co ktoś powiedział, zrobił dokonały tego, iż Biskupice nie mają nikogo w Radzie. Brawo cały zarząd Rady Dzielnicy - Wala, Grzesiu itd - super robota!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam
  Chciałbym podzielić się przemyśleniami po czarnym Poniedziałku dla Dzielnicy Biskupice.
  Popieram, ze nie jest winny pan Malina tylko i wyłącznie radni z Dzielnicy Biskupice którzy widzieli się na salonach Rady Miasta i mieli swój egoistyczny interes a nie dzielnica Biskupice.Niech sobie teraz dopowiedzą czy nie zdawali sobie sprawy ze tak nie mieli jakikolwiek szans na uczestnictwo w Radzie Miasta oprócz Jana Urbana który jak by nie powiedzieć coś tam działał dla tej naszej dzielnicy.
  Bardzo chcę widzieć miny; -pani Justyny na co ta pani liczyła?
  -pan Marcin dobry jest w dzielnicy ale za wysokie progi, miasto!
  -pan Maciek chce zwojować świat i taki sobie ,,zawierucha"
  -pan Grzegorz rządny władzy;
  -pani Wala startowała w innych okręgach;
  -pani Anna brak kontaktu na dzielnicy i tylko chciała zaistnieć przed wyborami(pojawiam się i znikam)
  Bardzo dużo do podziękowania mamy dwóm panom dyrektorom ze szkół p.Kłak i p.Pająk którzy bardzo forowali panią Annę, niż zachować umiar w wypowiadaniu się o kandydatach.
  Bardzo nie ładnie panowie dyrektorzy!!!!
  Ale mamy też pozytywy z tej lekcji po niedzielnych wyborach;
  -niech teraz szczególnie wykażą się owi kandydaci w pracy na rzecz dzielnicy Biskupice!
  -zgłaszajmy im nasze problemy i zobaczymy jak się wykażą, bo wybory już nie długo za 4lata!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli cokolwiek się działo w Biskupicach i jej placówkach i powiadomiano panią Anię to zawsze przyjmowała zaproszenie i pomagała placówkom oświatowym jak tylko się dało. Dziękujemy pani Ani!

   Usuń
  2. Kupa nieścisłości w tym tekście - Pani Anna nie jest z Rady Dzielnicy! Jeżeli chodzi o mieszkańców Biskupic to zapomniano skolei o innych kandydatach: Pan Granda i Pan Wiercioch! Nie bardzo wogóle rozumie ten tryb oceniania- "na co liczyła Pani Justyna itp" każda z tych osób miała pewnie przesłania do podjęcia decyzji o starcie! Wyborcy dokonali już oceny i należy na tym poprzestać!

   Usuń
 9. Rada Dzielnicy jest po to aby działać dla dobra danej społeczności - przed wyborami do R. M powinna spośród siebie albo spośród obecnych radnych wybrać kogoś, komu udzieli poparcia i forować Go na terenie dzielnicy a w Biskupicach było zupełnie odwrotnie, każdy rządny władzy, zero poparcia dla tych którzy działali, stąd taki wynik, a dyrektorzy szkół widać współpracowali z p. Anią i udzielili jej tylko poparcia, co nie miało przełożenia na innych. Nie bądźmy zawistni bo to nas wszystkich gubi!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedzialnym za to, że nie ma żadnego radnego z Biskupic nie jest ani autor tego bloga, ani fakt, że było tylu kandydatów. Nie ma jeszcze oficjalnych wyników, ale prawdopodobnie znów frekwencja w Biskupicach wyniosła ok. 20%. Tymczasem na Pawłowie czy Kończycach frekwencja wyniosła wówczas ok 45%. Gdyby u nas była taka frekwencja to mielibyśmy kilku radnych.

  Wszystkich anonimowych krytyków Rady Dzielnicy zapraszam na najbliższe zebranie Rady. Zgodnie ze statutem możemy powołać komisję problemową, w skład której mogą wchodzić osoby spoza Rady Dzielnicy. Stwórzmy wspólnie komisję ds. społeczeństwa obywatelskiego, której celem będzie zwiększenie zainteresowania sprawami społeczeństwa przez mieszkańców Biskupic, a pierwszym sprawdzianem byłyby wybory do Rad Dzielnic w 2017 roku.

  Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos oraz na pozostałych kandydatów Lepszego Zabrza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dogadajcie się sami ze sobą w tej radzie a potem zapraszajcie tych, którzy dla Biskupic robią cokolwiek aby stworzyć tzw. społeczeństwo obywatelskie. Wtedy efekt murowany!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. No i mamy rozdrobnione głosy pomiędzy mieszkańców dzielnicy i starotradycyjnie Biskupice bez swojego radnego! głosy oddali partii , I o Biskupicach nikt na radzie nie usłyszy!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Chcemy mieć w Radzie Miasta Radnych prężnie działających a nie statystów !
  Więc nie narzekajmy, że nie mamy nikogo z Biskupic.
  Niech się wykażą teraz inni, którzy za cztery lata zasłużą na nasze głosy !!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Parcie na władzę to choroba ,,,nie każdy przed wyborami tak naprawdę myślał o Mieszkańcach naszej dzielnicy, ani też ile można zrobić dla dzielnicy pracując od rana do wieczora zawodowo .Ważne było,aby za wszelką cenę zaistnieć. Tylu kandydatów to czysty śmiech .....prawdą jest, że nikt nikomu nie zabroni kandydować .Ale zanim do tego dojdzie : uderz się w pierś i zadaj sobie pytanie co zrobiłem do tej pory dla Biskupic? na ile znam problemy dzielnicy ?,jakie mam czasowe możliwości, aby być tam gdzie Radny jest potrzebny.?co sobą reprezentuję i czy godny jestem zaufania .
  Biskupice potrzebują Radnego, który kocha Biskupice ,a jest nim bez wątpienia Jan Urban,Prawda sama się prędzej czy później obroni a negatywna ocena pracy pana Jana nie bedzie miała uzasadnienia .Doskonale potrafimy oceniać innych ,tylko nie siebie .a oceny niestety bolą. Szkoda tylko, że nie dane było kandydować z okręgu 3 innyn kandydatom , którzy również Kochają Biskupice,i dużo zrobili i robią dla Dzielnicy.Dziękujemy PANI ANI I PANU JANOWI za pracę na rzecz naszej dzielnicy i jej mieszkańców.Uwierzcie, że są mieszkańcy, którzy widzieli wasze zaangażowanie i pracę i ubolewają nad tym, że nie została ona przez niektórych zauważana ,życzę powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super wypowiedź, nic dodać nic ująć...!!! ;) popieram... Wszystkie nasze pisma mozna było przekazać Panu Janowi, a ona za nas przekazywał dalej... Było ułatwienie... Szybko sie przekonamy jak bedziemy musieli latac sami!!! On prawie codziennie mógł sie spotkać z mieszkańcami w swojej restauracji... Który Radny jest taki dostepny???? !!!! Ile było ogłoszen na oknach w jego restauracji??? Ile gazet, ogłoszeń, ulotek dla nas??? Otwórzmy oczy... choć wiem, że same szybko otworzą... TEZ DZIEKUĘ PANU Z CAŁEGO SERCA, TRZYMAM JUZ KCIUKI ZA 4 LATA!!!

   Usuń
  2. Jeżeli było tak dobrze za czasów radnego p. Urbana to, dlaczego tak źle ocenili go mieszkańcy?
   Dlaczego przez osiem lat nie pomógł rozwiązać tak wiele problemów, z jakimi boryka się nasza dzielnica? Wyplakatowane Biskupice swoją podobizną nie przyniosły oczekiwanego efektu w postaci miejsca w nowej radzie. Gdyby był efektywny w swoich działaniach to nie potrzebowałby plakatować Biskupic wygrywając wybory . Zresztą nie tylko ten były radny.

   Usuń
 15. Anonimowy --myślę podobnie dzięki

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam :)
  Głosować jeszcze w sumie nie mogłam, ale i tak w znacznym stopniu zainteresowałam się wyborami. Mieszkam w Zabrzu od urodzenia i chodzę tutaj do szkoły, więc widzę co się dzieje. Szczerze mam gdzieś jeszcze w środku nadzieję, że wygra pan Olichwer. Jestem przeszczęśliwa, że pani Prezydent buduje stadion i chętnie przychodzi na akademie do mojej szkoły, ale moje stypendium za dobre świadectwo wyniosło jedynie 65zł. Ktoś pomyśli, że to bzdura, a dla mnie to bardzo ciężka praca w liceum. W sumie to nic strasznego, że nie mamy radnego z Biskupic. Prawdziwy radny powinien interesować się każdą dzielnicą i myślę, że właśnie takich mamy.
  D.

  OdpowiedzUsuń
 17. Solecka i Urban godnie przyjeli porażkę wiec o co tu tyle krzyki??? Pogodzili sie. taka jest polityka

  OdpowiedzUsuń